Premier Borut Pahor in predsednica LDS-a Katarina Kresal sta se na sestanku dogovorila o usodi koalicije. LDS in SD ostajata na vladni barki, a le za omejen čas, je v imenu obeh po sestanku pojasnila Kresalova. Ugotovila sta namreč, da do izpolnitve zahtev LDS-a po novi vladi v obstoječi koaliciji ne more priti.
Zato sta se dogovorila o začasnih ukrepih - o menjavah za odhajajoče Zaresove ministrice ter o tem, da se mora koalicija v prihodnjih mesecih posvetiti nalogam, ki so "za življenje ljudi in delovanje države ključni".
"Pred dvema mesecema Desus, danes izstopa Zares. Koliko je razpolovna doba leve koalicije? Vladajoča koalicija SD & LDS je dobila na volitvah 35 % glasov. Pa se še kar oklepa oblasti za vsako ceno in pospešeno povečuje državni dolg. No, njihovi vzorniki so vladali tudi brez volitev in očitno se hitro bližamo časom popolne nelegitimnosti."
Stranka SDS pa je odgovorila: "Vsak zamujen dan stane slovenske davkoplačevalce 8 milijonov evrov. Zato je nujen takojšen odstop vlade in predčasne volitve v prvem možnem roku."
To je sprejem svežnja zakonov za pregon gospodarskega kriminala in ukrepov za stabiliziranje javnofinančne slike. Takoj zatem bosta obe koalicijski stranki storili vse za čimprejšnje predčasne volitve, je dejala. Časovna umestitev teh volitev bo odvisna tudi od tega, kako bo parlament sprejel to zakonodajo, je še dodala. Poleg nujnih ukrepov se bo vlada posvečala tudi nadaljevanju socialnega dialoga za reforme zdravstva, trga dela ter pokojninske zakonodaje.
Imena ministrskih menjav bo Pahor sporočil pozneje - gre za osebe iz obstoječe vlade - o nekaterih podrobnostih pa se morata še dogovoriti, je pojasnila Kresalova in zagotovila, da sama ne bo prevzela nobenega ministrstva.
Kresalova: O zaupnici nisva govorila
O zaupnici tokrat nista govorila, sta se pa dotaknila rebalansa - "treba bo še resno preveriti, ali gre v resnično pravo smer", je dejala prva dama LDS-a in dodala, da si pri tem želi večje pozornosti pri spodbujanju gospodarstva. Meni, da bi bilo treba več narediti pri tem, da "gospodarstvo končno zadiha".
S premierjem sta se dogovorila, da bodo v tem času spremljali razmere tudi na evropski ravni in še naprej vodili dialog s socialnimi partnerji glede pokojninske in zdravstvene zakonodaje ter zakonodaje o trgu dela.
O zagotavljanju večine za predlagane zakone pa je Kresalova povedala, da jo bo treba pridobiti za vsak posamezen ukrep. Vendarle pa je parlament že v preteklih dneh, ko je Zares izstopal iz koalicije, po njeni oceni deloval skoraj nemoteno. Pahor po njenih besedah ocenjuje, da bodo za ključne projekte pridobili potrebno večino.
Pojavljajo se številna ugibanja, kdo bo zamenjal izpraznjene ministrske resorje. Za tri mesece je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča prevzel minister za šolstvo in šport Igor Lukšič. Ostaneta še ministrstvo za gospodarstvo Darje Radić in kulturno ministrstvo Majde Širce. Irma Pavlinič Krebs pa je glede resorja javne uprave dejala, da je ministrstvo za to področje tako ali tako "usahnilo" prek strukturnih sprememb. Vse tri ministrice bodo uradno prenehale ministrovati 11. julija, ko se bo z odstopi seznanil državni zbor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje