Pred kongresom LDS-a, ki bo potekal 28. maja v Ljubljani, smo na MMC-ju opravili intervju z zdajšnjo predsednico stranke Katarino Kresal. Na prihajajočem kongresu bo LDS namreč izvolil novo vodstvo, za predsedniški položaj pa se poleg Kresalove poteguje tudi Blaž Kavčič.
Politični analitik Matej Makarovič meni, da je bil vaš mandat na čelu LDS-a popolna polomija in da bi še en vaš mandat na čelu stranke verjetno pomenil nadaljnjo stagnacijo stranke, da pa znotraj LDS-a ni kakšne druge dovolj prepričljive alternative. Vaš komentar?
No, v istem prispevku, na katerega se sklicujete v vprašanju, pa je, recimo, Darko Štrajn rekel, da sem stranko ohranila v igri kljub polomu, ki ga je doživela pred tem. Pogledi in mnenja posameznikov so pač odvisni od zornih kotov, iz katerih ti gledajo na svet. Matej Makarovič kot častni predsednik podmladka Janševega SDS-a ima pač tak pogled name.
Dejstvo pa je, da sem stranko prevzela v zelo težki situaciji. Podpora je bila izjemno nizka. S trdim delom, doslednostjo in jasnimi načeli smo si počasi priborili prepoznavno politično linijo. Zato smo še vedno v igri in za našo prihodnost se ne bojim. Glede odnosa do alternative pa imava z Makarovičem zagotovo drugačne poglede. Stranka, ki ji pripada on, ima po pravilu enega kandidata in tudi ta je vedno soglasno potrjen. Za alternative ni prostora.
V stranki, ki jo vodim jaz, pa so alternative in različni pogledi zaželeni. Tako sem na prihajajočih volitvah za predsedniško mesto dobila kredibilnega protikandidata, za mesto podpredsednikov pa ima stranka evidentiranih 18 kandidatov. Očitno stranka živi in ima na voljo tudi alternative.
LDS glede na izide javnomnenjskih raziskav, izvedenih v zadnjega pol leta, med volivci ne uživa podpore, ki bi ji omogočala, da bi njeni poslanci tudi v naslednjem mandatu sedeli v parlamentarnih klopeh. Kje tičijo razlogi, da se nekdaj največja parlamentarna stranka danes bori za preživetje?
Odvisno, katero raziskavo vzameš za relevantno. Če vzameš Makarovičevo, kaže tako, če pogledaš na primer tiste, objavljene v Financah ali Delu, kaže drugače. Ampak resna politika se ne ozira na mesečna merjenja priljubljenosti in svojih stališč ne oblikuje po načelu trenutne popularnosti. Takšna politika se tudi edina splača na dolgi rok.
Sicer pa je stanje razpoloženja državljanov do slovenske politike zgodovinsko na najnižji točki in se nas večina strank drenja tam nekje na podobni ravni. Za tako situacijo pa je treba razloge iskati širše, ne skozi prizmo usode posamezne stranke.
Vas tako nizka podpora stranki skrbi? Se počutite odgovorno za tako stanje?
Odgovorna sem za to, da je stranka preživela kljub drugačnim napovedim, da je prišla v parlament in da učinkovito sodeluje v vladi. V času mojega mandata je stranka sodelovala na štirih volitvah in na vseh dosegla spodoben izid. Na zadnjih, lokalnih, smo bili četrta stranka s povprečjem 7,39 odstotka in dobili župane v 14 občinah, od tega dveh mestnih, na Ptuju in v Novi Gorici. S stranko sem v slabem in v dobrem, zato nam bo tudi uspelo.
V medijih se pogostokrat omenja vaša domnevna vpletenost v nekaj odmevnih afer: od vračanja bulmastifov Saši Baričeviču, spornega najema NPU-ja do očitkov o domnevni uporabi policije v politične namene. Najverjetneje je tudi to razlog za manjšo priljubljenost stranke. Bi zamenjava na čelu LDS-a stranko javnomnenjsko okrepilo?
Pomembno je predvsem eno: ali sem storila kaj narobe, torej kršila zakon ali storila kaj neetičnega. Vem, da nisem, in to vedo tudi moji sodelavci in do danes se tudi noben očitek ni izkazal za utemeljenega.
Ne bom pa odstopila zato, ker si to želi moja konkurenca, ki gre v svoji 'mržnji' do mene celo tako daleč, da me obtožuje, da sem, skupaj z Milanom Kučanom, najbolj odgovorna za vse, kar se je v državi zgodilo v minulih 20 letih. Naj spomnim, pred 20 leti sem bila komaj polnoletna, v politiko pa sem vstopila pred štirimi leti.
Stranka se je odločila, da začne na novo z novo osebo. Novih oseb pa je starih politikov najbolj strah, zato tudi toliko napadov. Ampak tudi če danes pride na čelo stranke nova oseba, se ji bo godilo enako. Enostavno, treba je zdržati in ohraniti načelnost, saj bodo ljudje s potekom časa sami znali ocenili, kdo resnično dobro dela, kdo pa samo lepo govori.
Kandidatura Blaža Kavčiča za predsednika LDS-a kaže, da del članstva stranke ni zadovoljen z vašim vodenjem. Vaš komentar?
Konkurenca je dobra stvar! Je dokaz zdravih razmer znotraj stranke, je nekaj, kar v LDS-u cenimo, ne pa preganjamo. Kavčič je ugleden liberalni demokrat in verodostojen predsedniški kandidat, zato ne čudi, da ima podpornike znotraj stranke.
Pričakujete na kongresu lahko zmago ali bo boj tesen, izid pa negotov?
Upam na kongresno zmago z izidom, ki ne bo puščal dvomov.
Kakšni so vaši cilji, če boste ostali predsednica LDS-a?
Zmaga na volitvah za drugačno Slovenijo. Za družbo, kjer bo delo vrednota. Kjer uspeh ne bo kletvica, ampak partner v doseganju blaginje. Kjer bomo živeli enostavno in bo država servis državljanom. Kjer bo solidarnost pomenila, da nikogar ne puščamo v revščini, če si sam ne more pomagati in ne izgovor za neupravičeno potuho. Kot državljanka Slovenije imam dovolj te neperspektivnosti in pasivnosti, v kateri se utapljamo. Skrajni čas je, da to spremenimo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje