V juliju in avgustu 2015 je umrlo 40 udeležencev v prometu. Foto: BoBo
V juliju in avgustu 2015 je umrlo 40 udeležencev v prometu. Foto: BoBo
Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

Javna agencija za varnost prometu (JAVP) in Generalna policijska uprava (GPU) sta predstavili analizo stanja na področju prometne varnosti v Sloveniji. Čeprav je bilo letos več smrti na cestah, je direktor JAVP-ja Igor Velov pojasnil, da so zadovoljni s stanjem v letu 2015, razen z julijem. "Tako krvavega julija ni bilo od 2007," je poudaril Velov.

Lani je v nesrečah na slovenskih cestah umrlo 120 ljudi, leta 2014 pa 108. Najbolj je izstopal julij, ko je za posledicami nesreče umrlo 26 ljudi, torej več kot petina vseh lanskih prometnih žrtev. Večje je bilo tudi število prometnih nesreč s hudimi poškodbami (911; 826 leta 2014) in nesreč z lažjimi poškodbami (7576; 7394 leta 2014).

Vodja Sektorja prometne policije pri GPU-ju Ivan Kapun je povedal, da se žrtve prometnih nesreč lahko razdelijo v dve skupini. V prvi skupini so vozniki (37 mrtvih) in sopotniki (20 mrtvih). Večina smrtno ponesrečenih voznikov je bila povzročitelj nesreče (razen treh), skoraj polovica (16) pa tudi ni uporabljala varnostnega pasu.

Sedem mrtvih Romunov
V drugo skupino žrtev na slovenskih cestah sodijo drugi udeleženci v prometu. Lani je tako umrlo 26 motoristov, 16 pešcev, 14 kolesarjev, dva traktorista in voznik tovornega vozila. 106 mrtvih je bilo državljanov Slovenije, med tujimi žrtvami pa je bilo kar sedem Romunov. Največja vzroka za nesreče sta bila prevelika hitrost in vožnja v napačno smer.

Kapun je ob tem povedal, da je bilo 14 motoristov povzročiteljev nesreče (10 jih je umrlo zaradi neprilagojene hitrosti), prav tako osem kolesarjev (trije zaradi neprilagojene hitrosti), sedem peščev pa je bilo do smrti povoženih na prehodih za pešce.

Policisti so lani izrekli okoli 260.000 ukrepov, od tega 87.000 na področju hitrosti, 10.000 pa zaradi vožnje pod vplivom alkohola, zaradi katerega je bilo pridržanih 10 ljudi. Policisti letno v povprečju izrečejo za 60 milijonov evrov glob, vendar je proračunski izkupiček manjši, saj veliko prometnih kršilcev plača polovično kazen v predpisanem roku.

Nadzor nad telefoniranjem v avtu
JAVP ima letos okoli četrt milijona evrov višji proračun kot lani. Predvsem na račun več sredstev, ki jih bo namenilo pristojno ministrstvo, ter večjih prihodkov iz lastnih dejavnosti, je povedal Velov. Zato bodo lahko več denarja namenili preventivi. Prva preventivna akcija se bo začela v petek, in sicer ozaveščanje o nevarnosti uporabe telefona v avtu. V njej pa bodo sodelovali tudi nekateri mestni in občinski redarji, tudi v prestolnici.

Policija je lani voznikom napisala 20.000 glob zaradi uporabe telefonov, leta 2014 pa 23.000, je pojasnil Kapun. Globa za uporabo mobilnega telefona med vožnjo znaša 120 evrov. Policisti bodo kljub stavki po njegovih besedah sodelovali v akciji v predvidenem številu, saj je bila načrtovana pred stavko. "Kako bodo ukrepali, pa jim bo verjetno povedal sindikat," je pojasnil Kapun.