V njem Kučan vatikanskega državnega tajnika Angela Sodana prosi, da bi Vatikan omogočil prenos posmrtnih ostankov škofa Rožmana v Slovenijo. Vatikan je prošnjo zavrnil, zavrnitev pa je podkrepil z v preteklosti izpeljanimi sodnimi postopki. Škof je sicer pokopan v Lemontu v zvezni državi Illinois v ZDA.
Kučan je to prvič zahteval v ustnem pogovoru s kardinalom Angelom Sodanom v Ljubljani 6. oktobra leta 2001, ko je bil še predsednik države.
"Plemenito, a kaj ko je tu proces"
"Prenos posmrtnih ostankov bi bilo na prvi pogled plemenito dejanje, toda bilo bi kontraproduktivno, če procesa proti škofu iz leta 1946 ne bi prej razglasili za ničnega. Bil je nepravičen proces, ker je potekal pred vojaškim sodiščem, ki ni imelo pravice soditi civilistom, še posebej v njihovi odsotnosti. Bil je nepravičen proces zlasti zaradi motivov in brez vsakršnega temelja," je v pismu Kučanovemu kabinetu v Sodanovem imenu predal takratni veleposlanik Carlo Bonuti.
Proti triumfiranju
Kučan je nato 7. decembra istega leta v pismu državnemu tajniku Vatikana zapisal, da spoštuje zavrnitev prošnje, a da želi ponoviti prepričanje, ki mu ga je razložil v osebnem pogovoru. "V korist pomiritve zaradi sporov po že odmaknjenih medvojnih dogodkih bi bilo, če prekopa pokojnega ljubljanskega nadškofa gospoda Rožmana ne bi povezovali s sodnimi postopki, ki še potekajo na ljubljanskem sodišču. Grob v domači zemlji mu gre po našem razumevanju evropske krščanske civilizacije in ta etična zapoved ne more biti odvisna od sodnega razpleta in zato tudi ne povod za karšen koli triumfalizem," med drugim piše nekdanji predsednik.
Pojasnila še sledijo
Takrat je še dejal, da se bo o tem pogovoril s takratnim kardinalom Francetom Rodetom in podal pobudo za ponovno srečanje. S tem bi po njegovem mnenju pomirili odnose med Slovenci, ki so še vedno sprti zaradi preteklosti. Kučan o tem pismu še ne daje izjav, podrobnejša pojasnila pa naj bi podal v ponedeljek.
Kot je znano, je vrhovno sodišče pred časom razveljavilo sodbo zoper pokojnega ljubljanskega škofa Gregorija Rožmana. V javnosti so se zato spet razvnele razprave o škofovi medvojni vlogi: kolaborant ali žrtev?. Kučan se sicer v razpravah po razsodbi ni oglasil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje