V Sloveniji vsako leto 1600 moških zboli za rakom prostate. Četrtina jih umre. Foto: Pixabay
V Sloveniji vsako leto 1600 moških zboli za rakom prostate. Četrtina jih umre. Foto: Pixabay

Rak prostate je zelo drugačen od drugih rakov. Ne da se ga preprečiti, pa tudi nima zunanjih opozorilnih znakov, tako ni mogoče moških opozarjati, naj bodo nanje pozorni. Zato pričakujejo, da bodo z organiziranim presejalnim programom zmanjšali število novo zbolelih.

"Glavni cilj prihodnjega presejalnega programa bo klinično odkriti tiste rake, ki jih je treba zdraviti. S tem ko jih bomo odkrili, pričakujemo, da se bo delež napredovalnih stadijev zmanjšal, s tem pa dolgoročno tudi podaljšalo preživetje in s tem zmanjšala umrljivost za tem rakom," je pojasnila vodja programa Janka Čarman.

V programu pa bodo odkrili tudi rake, ki jih ni treba zdraviti takoj in ne ogrožajo. "Pri teh se priporoča, da take moške spremljamo in da jih zdravimo, če je to potrebno, če pride do dinamike bolezni. Se pravi, na neki način s tem odložimo tudi morebitne težave oziroma posledice, ki jih ima seveda lahko vsako zdravljenje raka prostate," je opisala potek Čarman.

Sorodna novica V Sloveniji vsako leto 1600 moških zboli za rakom prostate. Četrtina jih umre.

Letos bodo začeli z vabili moškim v starosti od 50 do 69 let v ljubljanski regiji

Zelo pomembno bo, da moške ozavestijo, da bodo to možnost sprejeli kot dobronamerno. Letos bodo tako začeli z vabili moškim v starosti od 50 do 69 let v ljubljanski regiji.

"Test v programu bo odvzem krvi za določitev vrednosti pasa glede na višino vrednosti PSA, bodo pa potem moški vabljeni na nadaljnjo obravnavo, če bo to potrebno," je dejala Čarman in dodala, da za odkrivanje rakov, ki jih je treba zdraviti, sam PSA ni dovolj. "Vemo, da je treba še dodatno oceniti tveganje. Zagotovo bo v neki fazi vključeno tudi magnetnoresonančno slikanje."

Prva vabila v program Peter naj bi začeli v drugi polovici letošnjega leta.

V Sloveniji imamo tri presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka

V Sloveniji imamo sicer tri presejalne programe za zgodno odkrivanje raka, ki so zelo učinkoviti. Zelo uspešen je program Dora, na pregled dojk prihaja skoraj 80 odstotkov žensk, pri programu Svit še nismo dosegli ciljnih 75 odstotkov, slabše odzivni so predvsem moški, vse uspešnejši pa je program Zora, saj so učinki vidni že pri generaciji deklic, ki so bile cepljene proti HPV-ju.

Poleg omenjenega presejalnega programa Peter pa se pripravlja tudi program za odkrivanje raka pljuč.