Lidija Jerkič. Foto: BoBo
Lidija Jerkič. Foto: BoBo

Kot je pojasnila 62-letna Jerkič, se bo leta 2025 umaknila s funkcije predsednice ZSSS-ja, leta 2026 pa še s čela Sindikata kovinske in elektroindustrije (Skei) Slovenije ter se upokojila.

Na vprašanje, ali je za predčasen konec mandata predsednice ZSSS-ja še kakšen drug razlog, je odvrnila, da ne in da je takšen scenarij napovedala že na kongresu 2022, ko je bila drugič izvoljena za vodenje zveze.

Po njenih besedah so v ZSSS-ju že poleti začeli evidentiranje kandidatov za njenega naslednika, ki bo trajalo do konca decembra, do maja bo sledilo vlaganje kandidatur in nato po volilnem kongresu prenos funkcije. "Potem lahko nekomu mirno predam funkcijo. Če bo hotel, mu lahko še pomagam, če ne, pa tudi prav," je dejala.

Kdo se bo potegoval za njenega naslednika, še ni znano. "Ne vem, ali se trenutno ravno pretepajo za to mesto, je pa res, da je na voljo še nekaj časa. To je v rokah sindikatov dejavnosti, mislim, da se bosta kakšna dva ali trije kandidati že našli," je dejala Jerkič. Sama ne misli dejavno posegati v "te stvari in tudi prav je, da ne", je sklenila.

Imena krožijo

V javnosti sicer kroži več imen za vodjo največje sindikalne centrale v državi. Med njimi sta imeni izvršnega sekretarja pri zvezi Andreja Zorka ter generalne sekretarke v Sindikatu delavcev prometa in zvez Saške Kiare Kumer. Nobeden od njiju v povezavi s tem ni preveč zgovoren.

Zorko je dejal, da o tem zdaj sploh ne razmišlja, Kumer pa, da "smo vsi sindikati ZSSS-ja pred težko in odgovorno nalogo, da skupaj izberemo kandidata za tako zahtevno funkcijo, ki predstavlja obraz delavstva pri nas".

Po neuradnih informacijah STA-ja je sicer še vedno na mizi združitev ZSSS-ja in Pergama, ki je bila napovedana že leta 2017, a se ni nikoli zgodila. Če bi se ta scenarij zdaj uresničil, bi se lahko na čelo združene centrale zavihtel tudi Počivavšek, ki Pergam vodi od leta 2015.

Jerkič je medtem na čelu ZSSS-ja od leta 2017, ko je na tem mestu nasledila dolgoletnega predsednika Dušana Semoliča.