Za razpis za sofinanciranje investicij v vrtce in osnovno šolstvo od leta 2026 do 2029, ki bo objavljen julija, bo namenjenih 160 milijonov evrov, je napovedal.
Gre za sofinanciranje investicij v rekonstrukcijo in ali v novogradnjo objektov vrtcev in osnovnega šolstva z namenom zagotavljanja statične in potresne varnosti ter zagotavljanja manjkajočih površin in prostorov, je Logaj odgovoril poslanki Mirjam Bon Klanjšček (Svoboda), ki jo je zanimalo, kako bo ministrstvo poskrbelo za sofinanciranje investicij v vrtce, osnovne šole in osnovne šole s prilagojenim programom v novem programskem obdobju ter kako potekajo investicije.
Poleg tega pa bo vsaka občina lahko, kar je novost letošnjega razpisa, kandidirala tudi za sredstva za gradnjo šol s prilagojenim programom, saj tovrstnega razpisa z ločenim sklopom prej ni bilo. V prejšnjem programskem obdobju je bilo za sofinanciranje občinskih investicij po njegovih besedah namenjenih približno 115 milijonov evrov. "Vse te investicije, ki se bodo začele že v tem letu in imajo dokazilo o začetku gradnje oz. prijavo gradbišča po 1. januarju, bodo lahko po 1. januarju 2026 že financirane iz naslova tega razpisa," je poudaril Logaj.
Na področju srednjega šolstva letos zaključujejo investicije na osmih objektih v vrednosti 24,9 milijona evrov. V različnih fazah od pridobivanja dokumentacije do začetka gradnje pa je v tem trenutku na srednješolski izobraževalni strukturi, ki vključuje tudi dijaške domove in zavode za usposabljanje in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami, po navedbah Logaja 17 projektov.
Hkrati je že zunaj tudi razpis in poziv srednjim šolam in dijaškim domovom za investicijsko vzdrževanje v vrednosti 10 milijonov evrov, ki bo potekalo v počitniškem času. Za energetske sanacije v 17 objektih po Sloveniji je, kot pravi, namenjeno 87 milijonov evrov.
Omenil je, da je v načrtu še nekaj investicij, ki so tako rekoč pripravljene za začetek gradnje in bodo sofinancirane iz evropskih kohezijskih sredstev in sredstev integralnega proračuna v vrednosti 49 milijonov evrov.
Sicer pa je Logaj navedel še podatek, da je izobraževalni infrastrukturi v Sloveniji namenjenih približno štiri milijone kvadratnih metrov. Samo srednješolskih objektov in zavodov, katere ustanovitelj je država, je 458 in pokrivajo površino približno milijon kvadratnih metrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje