Mirošič, poklicni diplomat, ki je bil vodja kabineta nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, državni sekretar na ministrstvu in v uradu predsednika vlade, veleposlanik v Veliki Britaniji, nazadnje pa vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za evropske zadeve in politično bilateralo na zunanjem ministrstvu, je pisma predal italijanskemu predsedniku Giorgiu Napolitanu.
Ob predaji je Mirošič poudaril, da si bo prizadeval za nadaljnjo poglobitev in krepitev sodelovanja na vseh področjih. Posebej je izpostavil problematiko izvajanja zaščitnega zakona in financiranja slovenske manjšine v Italiji in potrebo po zanesljivem viru njihovega financiranja.
Napolitano in Mirošič sta izpostavila dobre odnose med državama in sodelovanje na gospodarskem področju. Pohvalila sta tudi dobro in v prihodnost usmerjeno sodelovanje na področju teritorialnega povezovanja Nove Gorice in Gorice in se strinjala, da imata državi skupen interes za širitev Evropske unije na države Zahodnega Balkana.
Kaj se bo "izcimilo" 13. julija?
Kot poroča Mojca Širok, dopisnica RTV Slovenija iz Rima, pa Mirošič položaj prevzema prav sredi polemik o počastitvi 90. obletnice požiga Narodnega doma v Trstu, ki naj bi se je 13. julija udeležili predsedniki Italije, Slovenije in Hrvaške. Predlog Danila Türka, da bi predsedniki pred Koncertom prijateljstva obiskali Narodni dom, pa je v Trstu sprožil ostro nasprotovanje desničarskih politikov in optantskih združenj.
Slovenija v Rimu kljub odprtim vprašanjem glede financiranja slovenske manjšine in plinskih terminalov veleposlanika ni imela vse od oktobra lani, ko je to mesto zapustil Andrej Capuder.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje