V dvorani Stožice se je ob 18. uri začela večerna molitev in prvi skupni dogodek petdnevnega druženja. "Značilnost tovrstnih druženj je, da mladi zapustijo svoje domove in se podajo v novo neznano državo in sploh ne vedo, kdo jih bo tam sprejel," je za TV Slovenija poročal Tim Zidar.
"Na taizejskem srečanju sem bil v Strasbourgu leta 2012, že takrat mi je bilo zanimivo, z veseljem se udeležim molitve in pridem pogledat," je povedal udeleženec večerne molitve.
"To nas osreči in nam daje vero in upanje za novo leto," je dodal drugi.
"Približam se Bogu in se družim z mladimi s celega sveta," pa je dodala ena od udeleženk.
Na večernem dogajanju v dvorani Stožice so vsak večer poleg udeležencev in gostiteljev dobrodošli tudi vsi drugi ljudje, so zapisali v sporočilu za javnost.
Skupaj na poti
Tema letošnjega Evropskega srečanja mladih, ki vsako leto poteka v enem od evropskih mest, je Skupaj na poti. Predstavnik taizejske skupnosti brat Andras je na novinarski konferenci sredi decembra dejal, da je sporočilo skupnosti za prihajajoče leto sprava v vsakdanjem življenju. "Za spopadanje s sodobnimi svetovnimi vprašanji, to so trenutno na primer vojne, je potrebno, da poslušamo drug drugega in si skupaj prizadevamo za reševanje teh konfliktov," je povedal.
Letošnje srečanje bo mlade spodbudilo, da poživijo svoje duhovno življenje in postanejo nosilci miru, sprave in solidarnosti. Kot je dejala domača prostovoljka Klara Marija Keršič, lahko srečanje razumemo tudi kot naložbo v prihodnost. "Ob stiskah, kakršnim smo priča danes, ostajaš bolj povezan z ljudmi, s katerimi se srečaš, in jim hitreje priskočiš na pomoč," je dodala.
Molitve, delavnice in druženja
Mladi so se ob prihodu v Ljubljano najprej registrirali v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu in se nato odpravili do župnije, ki jih bo gostila.
Letos bodo mlade sprejeli v 48 župnijah v Ljubljani in okolici, organizatorji pa so zbrali več kot 2000 nastanitev za udeležence. Če je še pred desetimi dnevi organizatorje Evropskega srečanja mladih v Ljubljani skrbelo, kje bodo mladim zagotovili prenočišče za štiri noči, imajo zdaj sladke skrbi, je za Radio Slovenija povedal katoliški duhovnik Matevž Mehle iz Katoliške mladine. "V tem času je treba že gledati, da bo res vsak dobil kakšnega gosta, da ne bo kdo ostal brez," je dejal.
Gostitelji bodo mladim priskrbeli zajtrk, tople večerje in kosilo za prihodnji dan pa bodo udeleženci vsak večer dobili v Stožicah. Skupno je v pripravah na srečanje sodelovalo 300 domačih in 380 mednarodnih prostovoljcev. Naslednje dni bodo program začenjali ob 8.30 z jutranjimi molitvami v domačih župnijah, ki jim bo sledil pogovor po jezikovno raznolikih skupinah. Ob 13. uri bodo potekale opoldanske molitve v središču Ljubljane, popoldne pa delavnice.
Na silvestrovo se bodo zbrali v lokalnih cerkvah, nato sledi festival narodov
Na voljo bo več kot 25 delavnic, ki bodo naslavljale teme s področja kulture, družbe in duhovnosti. Pripravljajo delavnice o nenasilju, umetni inteligenci, paliativni oskrbi, zborovskem petju, folklornih plesih in čebelarstvu. Oblikovali jih bodo različni strokovnjaki ter skupnosti in organizacije, ki delujejo v Ljubljani. Vabilu organizatorjev sta se odzvala tudi politika Borut Pahor in Lojze Peterle, ki bosta spregovorila o prevzemanju odgovornosti v družbi.
Na silvestrovo se bodo zvečer zbrali v lokalnih cerkvah ob molitvi za mir na svetu in nadaljevali praznovanje festivala narodov, so še sporočili iz skupnosti.
Taizéjska skupnost je ekumenska redovniška skupnost, v kateri so bratje iz različnih držav. Njihovo življenje v vasici Taize v južni Burgundiji narekujejo skupna molitev, delo in gostoljubje, že desetletja pa jo obiskujejo generacije mladih ljudi z željo, da bi izkusili življenje v skupnosti. Namen Evropskih srečanj mladih je utrip iz Taizeja ponesti v domove ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje