Na republiškem zavodu za zaposlovanje je prijavljenih skoraj 13.000 mladih iskalcev zaposlitve. Njihov delež med prijavljenimi iskalci znaša 13,2 odstotka, poroča Radio Slovenija. Največjo težavo predstavlja neskladje na trgu dela, menijo na zavodu, saj mladi na zaposlitev čakajo kar trikrat dlje od drugih skupin. Razloge za domnevno nezanimanje delodajalcev za mlade gre iskati tudi v pomanjkanju veščin pri iskanju zaposlitve. Zavod je zato razvil številne programe in ukrepe za pomoč pri tovrstnem iskanju.
Letos je kar 80 odstotkov zaposlitev na zavodu ponujenih za določen čas, čemur se mladi laže prilagajajo.
Malo dela pred malim delom
Na drugi strani študentski predstavniki opažajo zmanjšano ponudbo študentskega dela. Najopaznejše je manjše število del v poletnih mesecih, kar zmanjšuje možnost zaslužka dijakom, pravi Marko Funkl s Študentske organizacije Slovenije.
Po vsej verjetnosti je glavni razlog recesija. Študentske organizacije menijo, da predlog zakona o malem delu, ki bo med drugim urejal tudi področje zaposlovanja mladih, ne bo prinesel več delovnih mest za študente. Glede na izkušnje iz Nemčije se bojijo nove oblike mezdnega dela.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik zagotavlja, da zakonodajna ureditev ne bo enaka nemški in da bo zakon o malem delu zaposlenim zagotavljal socialne pravice, ki jih dozdajšnje študentsko delo ne, še poroča Radio Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje