Predsednica Nataša Pirc Musar je premierju Robertu Golobu oktobra poslala predlog zakona o popravi krivic izbrisanim, v včerajšnjem intervjuju za Val 202 pa dejala, da odgovora sploh ni prejela. "V zadnjem času se v javnosti pojavljajo očitki na delo ministrstva za notranje zadeve glede urejanja problematike izbrisanih. Na te očitke se želimo odzvati, saj vsebujejo vrsto nepravilnosti," je na novinarski konferenci povedala državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) Helga Dobrin. Zavrnila je tudi predsedničin očitek, da vlada RS na njeno pobudo ni odgovorila.
Dobrin je v uvodu spomnila, da je država že konec 90. let začela z urejanjem statusa izbrisanih in popravo krivic, ko sta bila sprejeta Zakon o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanjega SFRJ-ja v RS in Zakon o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva.
"Ustavno sodišče je v preteklem obdobju večkrat presojalo ustavno skladnost določb obeh zakonov, vse ugotovljene nepravilnosti so bile odpravljene," je pojasnila in dodala, da je zadnjo takšno odločitev glede izbrisanih ustavno sodišče sprejelo marca letos, v svoji odločitvi pa ni ugotovilo neskladnosti z ustavo, saj da je zakonodajalec sprejel "primerne in zadostne ukrepe", s katerimi je dosegel popravo krivic in odpravo kršitev človekovih pravic.
Dobrin: Vlada je predsednici odgovorila
"Ne drži, da se vlada Republike Slovenije ni odzvala na predlog predsednice republike. V svojem odgovoru, ki je bil uradu predsednice republike poslan februarja letos, se je vlada med drugim zavezala, da bo v primeru ugotovljenih nepravilnosti te tudi odpravila," je nadaljevala Dobrin in pristavila, da ustavno sodišče nepravilnosti ni ugotovilo, zato so na MNZ-ju zavzeli stališče, da spremembe sistemske zakonodaje niso potrebne.
Po njenih besedah je res, da je MNZ pristojen za izvajanje obeh zakonov, ki urejata status in izplačilo odškodnin izbrisanim, a je tematika veliko širša in zajema tudi številne druge resorje. "Zato je bil na sestanku v uradu predsednice republike sprejet dogovor, da koordinacijo reševanja tega vprašanja prevzame ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti," je spomnila.
Nekateri ljudje si ne morejo več pomagati sami
Dobrin je nato poudarila, da je težava v tem, da si nekateri ljudje ne morejo več pomagati sami, med njimi pa so tudi tisti izbrisani, ki si še vedno niso uredili statusa. Vlada bo v zvezi s to problematiko po njenih besedah že takoj v prihodnjih dneh obravnavala spremembe Zakona o socialnem varstvu.
"Želim poudariti, da na ministrstvu za notranje zadeve ne nasprotujemo nadaljnjemu reševanju tega vprašanja, nasprotno, na vseh dosedanjih sestankih, tudi z organizacijami, ki predstavljajo izbrisane, je ministrstvo izrazilo pripravljenost na sodelovanje v medresorskih pogovorih, za iskanje nadaljnjih ustreznih rešitev za konkretne primere v okviru obstoječe zakonodaje," je sklenila sekretarka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje