"Dnevi bajrama so trenutki, ko se oziramo okrog sebe in se posvetimo sebi, svojim bližnjim, sosedom in prijateljem. To je obdobje, ko iščemo medsebojno odpuščanje in se poskušamo izogniti slabim navadam ter izboljšati duhovno stanje, v katerem se nahajamo. Vernik in vernica se s svojimi dejanji vsakodnevno poskušata približati vzvišenemu gospodarju ter očistiti svoje srce in dušo pred negativnimi vplivi, ki nas napadajo v vsakodnevnem življenju," so pomen praznika kurban bajran opisali v islamski skupnosti.
Mufti Islamske skupnosti v Sloveniji Nevzet Porić je v poslanici pred kurbanskim bajramom pozval k solidarnosti. Trenutni časi so negotovi, zato se moramo "kot ljudje še bolje povezati v skupnost, ki bo sposobna prepoznati pomoči potrebne in jim pomagati", je dejal.
V nagovoru v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana, kjer je zjutraj potekala bajramska molitev, je mufti medtem poudaril, da moralne vrednote, kot so resnica, pravičnost, pogum, potrpežljivost in vljudnost, izgubljajo pomen, vse bolj pa so prisotni nasilje, laž, krivica, krutost in izdaja.
"Vedno se je splačalo biti dober človek, ki premore plemenitost, dobrodelnost in prijaznost," je poudaril. Dodal je, da se te dni spominjamo žrtev genocida v Srebrenici "in se vedno znova čudimo nad zlom, ki ga je zagrešil človek, ki je bil krivičen, surov in hudoben". Izrazil je sočustvovanje s svojci žrtev genocida. Mufti je v nagovoru poudaril tudi pričakovanje, da bodo odgovorni v državi popravili napake in odpravili diskriminacijo med verskimi skupnostmi "ter da bo Islamska skupnost obravnavana kot enakopravna skupnost na območju Republike Slovenije".
Savdska Arabija ukinila romanje prek potovalnih agencij
Kurban bajram, ki je povezan z božjim poslancem Ibrahimom (Abrahamom), pripadniki islama letos praznujejo med 9. in 12. julijem. Zaznamovan je z romanjem v Meko, ki se ga bodo lahko letos po dveh letih omejitev zaradi pandemije covida-19 udeležili tudi romarji iz tujine. Savdska Arabija, kjer ležita najsvetejši muslimanski mesti Meka in Medina, je namreč letos znova dovolila udeležbo romarjev iz tujine, potem ko se je hadža zaradi pandemije covida-19 zadnji dve leti lahko udeležilo le več tisoč prebivalcev Savdske Arabije.
Vseeno na romanje letos niso mogli romarji iz Slovenije in drugih evropskih držav, pa tudi iz Avstralije in Severne Amerike ne, saj je bil odhod otežen zaradi uvedbe novega sistema prijave. Savdske oblasti so namreč ukinile potovanje na romanje prek potovalnih agencij in ponudile možnost individualne prijave, kar pa je bilo po navedbah islamske skupnosti neizvedljivo.
V Sloveniji je bila bajramska molitev organizirana tudi v drugih mestih, kjer deluje islamska skupnost, in sicer v Kranju, Tržiču, na Jesenicah, v Škofji Loki, Postojni, Ajdovščini, Kopru, Kočevju, Trbovljah, Celju, Velenju, Mariboru, Sežani, Novi Gorici, Krškem in Novem mestu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje