MVK za zagovornika načela enakosti predlaga Miho Lobnika.
Kandidate je DZ-ju v imenovanje predlagal predsednik republike Borut Pahor. Kukovec, Vodopivec Jeanova in Lobnik so se v sredo javnosti predstavili tudi na predstavitvah, ki so potekale v predsedniški palači. Javna predstavitev Kranjca pa je predvidena za petek.
Mandatno-volilna komisija (MVK) je današnje sklepe sprejela brez razprave. Predlog, da DZ za novega ustavnega sodnika imenuje Janeza Kranjca, je podprlo deset članov komisije, osem jih je bilo proti. Za so glasovali poslanci iz vrst SDS-a, NSi-ja, SMC-ja, DeSUS-a in SNS-a ter poslanec narodnosti Ferenc Horváth. Proti so bili v LMŠ-ju, SD-ju, Levici, SAB-u in nepovezana poslanka Janja Sluga. Za izvolitev na tajnem glasovanju v DZ-ju pa bo Kranjc potreboval večino glasov vseh poslancev.
Prav tako bo mandatno-volilna komisija DZ-ja predlagala, da za kandidata za sodnika na Splošnem sodišču EU-ja v Luxembourgu izvoli Damjana Kukovca. DZ bo tudi o tem predlogu odločal na tajnem glasovanju z večino glasov vseh poslancev, danes pa je predlog podprlo 16 članov komisije, proti ni bil nihče.
Pahor je Kukovca izbral med osmimi kandidati po tistem, ko ga je kot najustreznejšega ocenil tudi Sodni svet. Kukovec, ki je magistriral in doktoriral na Pravni fakulteti Univerze Harvard, je od leta 2006 z občasnimi prekinitvami član pravne službe Evropske komisije in je pred Sodiščem EU-ja komisijo zastopal v več kot 70 primerih. Kot je navedla Nataša Kovač, je nadaljeval tudi akademsko delo. Trenutno je izredni profesor na Pravni fakulteti Univerze Middlesex v Londonu, kjer predava pravo EU-ja ter mednarodno konkurenčno pravo.
Imenovanje zdajšnjega zagovornika načela enakosti za nov mandat je podprlo 12 članov komisije, šest jih bilo proti, in sicer poleg poslancev iz vrst SDS-a še Zmago Jelinčič Plemeniti iz SNS-a. Po oceni predsednika Pahorja se je Lobnik, sicer edini prijavljeni kandidat, v preteklem mandatu med drugim izkazal z odličnimi organizacijskimi in vodstvenimi sposobnostmi. Vodil in izvedel je proces vzpostavitve novega organa, predvidenega z zakonom o varstvu pred diskriminacijo v letu 2016. To nalogo pa je opravil "več kot uspešno", je predsednikovo utemeljitev med drugim navedla Kovačeva.
Predlog za imenovanje Irene Vodopivec Jean, ki se za položaj viceguvernerke centralne banke poteguje ponovno, je ob glasovanju na komisiji dobil 14 glasov, nihče mu ni nasprotoval. Predsednik med drugim ugotavlja, da je Vodopivec Jeanova skupaj s sodelavci na Banki Slovenije "bistveno prispevala h krepitvi prepoznavnosti in kredibilnosti slovenske centralno-bančne stroke v okviru EU-ja in v odnosu do mednarodnih organizacij". Po njegovi oceni bo v primeru izvolitve tudi vnaprej "pomembno prispevala k strokovnemu, učinkovitemu in transparentnemu delovanju ter mednarodnemu sodelovanju Banke Slovenije v skladu z njenim mandatom in strategijo," je še navedla Kovačeva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje