Rop je namreč izjavil, da sta se hrvaški premier Ivo Sanader in takratni vodja slovenske opozicije Janez Janša dogovarjala za incidente v Piranskem zalivu, kar se zdi Kajinu precej verjetno. Morebitna resničnost Ropovih trditev "delegitimira Sanaderjevo proevropsko politiko", meni Kajin, ki zato od hrvaškega premierja zahteva pojasnitev Ropovih trditev.
Kajin, ki je sicer podpredsednik hrvaškega opozicijskega Istrskega demokratskega zbora (IDS), ocenjuje, da bi se Sanader moral na Ropove navedbe odzvati ne le z grobimi besedami, temveč tudi z odpoklicem hrvaškega veleposlanika.
Glede na to, da naj bi se Janša in Sanader za incidente dogovarjala tik pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami leta 2004, poslanec IDS-ja upa, "da Slovenci ne bodo zdaj Hrvatom vračali dolgov in pred hrvaškimi volitvami izzivali nove incidente".
Ropove besede odmevajo tudi v hrvaškem tisku
Sicer pa izjave nekdanjega slovenskega premierja Antona Ropa odmevajo tudi v hrvaškem tisku in ne le med poslanci. V Jutarnjem listu pišejo, da bo zaradi razkritja neprijetno tako Janezu Janši kot Ivu Sanaderju, ob tem pa navajajo Ropovo izjavo, da v času, ko je vodil vlado, Sovi ni nikoli naročil, naj prisluškuje kateremu izmed obeh politikov. Rop je za časopis povedal, da je bil, ko je videl poročila Sove, šokiran. O tem ne namerava javno govoriti, upa pa, da se bodo dokumenti našli in da so še vedno v Sovi, še dodaja. Poleg tega je za Jutarnji list povedal, da njegova izjava, ki jo je v nedeljo izrekel novinarju TV Slovenija, iztrgana iz konteksta, ni bila uradna in ni bila avtorizirana.
Jutarnji list: Dogovori o incidentih so bili pozneje uresničeni
Časopis naj bi neuradno od vira blizu Sove izvedel, da je Sova prestregla klice med Sanaderjem in Janšo ter telefonske pogovore, ki so takoj sledili med kabinetoma hrvaškega premierja Sanaderja, notranjega ministra in Policijsko upravo Istre. Iz teh pogovorov naj bi bilo razvidno, da sta se za incidente dogovorila Janša in Sanader, pozneje pa so bili uresničeni, kar je vključevalo tudi napotitev gliserja hrvaške policije.
Sova naj bi snemala tudi srečanja Sanaderjevih in Janševih "kurirjev", ki naj bi se srečevali prav zaradi dogovarjanja o incidentih, še poroča Jutarnji list. Srečanja so potekala v motelu Plitvice v Zagrebu, Sovini vohuni pa naj bi srečanja posneli z videokamero, se časopis sklicuje na neuradne vire.
Nacional: Sanader je bil zanimiv za Slovence
Tednik Nacional pa je zapisal, da je bil cilj prisluškovanja Sove Sanader, in ne Janša, kot so trdili mediji. Kot je za tednik potrdil neimenovani vir z vrha hrvaške obveščevalne službe, je bil Janša manj pomembna žrtev operacije.
Kot je za tednik povedal nekdanji agent hrvaške varnostno-obveščevalne službe (SOA), pristojen za Slovenijo, je bil hrvaški premier zanimiv za Slovence, ker so hoteli dobiti podatke o njegovih načrtih glede sporazuma Račan-Drnovšek, ki naj bi uredil obmejna vprašanja v Piranskem zalivu, zaradi urejanja statusa varčevalcev Ljubljanske banke in stališč Hrvaške do Jedrske elektrarne Krško.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje