Če bi bil zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski na referendumu zavrnjen, bi nastale težko popravljive posledice, meni koordinator Levice Luka Mesec, ki se zavzema za zadržanje izvrševanja zakona do dokončne odločitve.
Ustavni sodniki naj zahtevo obravnavajo absolutno prednostno, je navedel v zahtevi za oceno ustavnosti.
Obrambni minister Matej Tonin pa je v sredo dejal, da so na ministrstvu medtem že začeli izvajati zakon. Prve pogodbe na njegovi podlagi naj bi sklenili še v tem mesecu, med prvimi z enim od slovenskih podjetij. Podrobnosti še niso znane.
Kot smo že poročali, sta Levica in SD 26. novembra v državni zbor vložila več kot 28.000 podpisov za začetek referendumskih postopkov glede zakona, ki v obdobju od leta 2021 do leta 2026 predvideva 780 milijonov evrov sredstev za vojaške naložbe, samo letos pa 100 milijonov evrov.
Državni zbor je dan pozneje potrdil sklep o nedopustnosti referenduma.
V opoziciji so na ustavnem sodišču najprej izpodbijali ta sklep, nato pa se je Mesec obrnil na ustavne sodnike še z zahtevo za presojo ustavnosti zakona.
Vlada, ki se ne strinja z njim, je ustavnemu sodišču predlagala, naj zahtevo oceni kot neutemeljeno, predlog za začasno zadržanje izvrševanja zakona pa zavrne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje