Letošnje število na novo zaposlenih v stalni sestavi Slovenske vojske je skoraj enkrat višje kot v celotnem lanskem letu.
Do konca leta bo v Slovenski vojski na novo zaposlenih več kot 300 ljudi. Ta številka v zadnjih petih letih ni bila nikoli presežena, še več, leta 2019 se je na primer v celem letu v vojski zaposlilo le 111 ljudi.
Znižanje stopnje izobrazbe
Boštjan Pavlin, generalni direktor Direktorata za obrambne zadeve, je posebej za RTV pojasnil, da je eden od vzrokov za povečano zanimanje za zaposlitev gotovo znižanje zahtevane stopnje izobrazbe za zaposlitev. Spremembo zakona je državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec javnosti predstavil konec aprila. Sprememba je vrata odprla tistim, ki nimajo dokončane srednje šole. Ti se po novem lahko zaposlijo v Slovenski vojski, a ob zaposlitvi podpišejo še pogodbo o izobraževanju, ki ga financira ministrstvo. "Na današnji dan imamo vloženih že 64 vlog s kandidati, ki niso dokončali srednje šole, od tega smo jih 31 že zaposlili," je pojasnil polkovnik Dean Groff, vodja sektorja za vojaške zadeve na Direktoratu za obrambne zadeve.
Zvišanje starostne meje in drugi ukrepi
Sprememba zakona je prinesla tudi možnost, da se v vojski zaposlijo starejši od 27 let. Boštjan Pavlin, generalni direktor Direktorata za obrambne zadeve, je pojasnil še, da so prav tako v organizaciji sprejeli določene spremembe, med pomembnejšimi je optimizacija procesa zaposlitve.
"Dejansko smo skrajšali postopek zaposlitve s prej več kot 60 na zdaj manj kot 30 dni, tako da smo zdaj, kljub izredni specifičnosti postopka, primerljivi z gospodarskimi družbami, da tiste, ki so zainteresirani, čim prej dobimo v lastne vrste," je razložil Pavlin.
Porast štipendiranja mladih
"V tem trenutku je aktivnih 255 štipendij, je pa razpis odprt do konca novembra, tako da bomo končno številko vedeli v januarju," je pozitivno zanimanje za štipendiranje pojasnil polkovnik Groff, "v razmerju ena proti tri v korist srednjih šol v primerjavi s fakultetami in srednjimi šolami". Za primerjavo: letos je bilo do tega trenutka na novo podeljenih približno 150 štipendij, lani 95, pred petimi leti pa na primer 21.
Izjemen obisk vojaških taborov
Letos so na MORS-u izvedli 350 promocijskih dogodkov, največji je bil dan Slovenske vojske v Stožicah. Izjemno porast zanimanja opažajo na področju vojaških taborov – dvotedenskega usposabljanja in predstavljanja življenja vojaka. Lani se jih je udeležilo 486 mladih, letos 718. Opravljen vojaški tabor se študentom nekaterih fakultet šteje kot opravljena praksa. Prav tako se Slovenska vojska vključuje v izobraževalni sistem – poklice in dela v vojski predstavljajo pri predmetu Aktivno državljanstvo.
Konec letošnjega leta bo skupno v stalni in rezervni sestavi Slovenske vojske zaposlenih 7154 ljudi, kar je kljub številnim upokojitvam 129 več kot lani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje