O predlogih bodo razpravljali tudi na Ekonomsko-socialnem svetu, so sporočili z ministrstva.
V okviru javne obravnave je lahko zainteresirana javnost podala predloge na vladne novele zakonov o dohodnini, trošarinah, davčnem postopku in finančni upravi.
Finančno ministrstvo je na predloge omenjenih štirih novel prejelo okoli 50 pripomb in odzivov, največ na predlagane spremembe in dopolnitve zakona o dohodnini.
"Prejete odzive bomo temeljito preučili, v nadaljevanju pa bomo o predlogih razpravljali tudi z Ekonomsko-socialnim svetom. Zavedamo se, da je za čim boljše rešitve ključen intenziven dialog z vsemi ključnimi deležniki," so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu.
Kot so spomnili, želi vlada s predlaganimi spremembami pomagati socialno najranljivejšim v času trenutne draginje in mladim, predlagajo pa tudi administrativne poenostavitve za davčne zavezance.
"Gre za najnujnejše popravke davčne zakonodaje oziroma prvo fazo sprememb, ki jo želimo v luči aktualnih razmer hitro implementirati," so poudarili.
Novela zakona o dohodnini, sprejeta v času prejšnje vlade, je prinesla več razbremenitev. Na finančnem ministrstvu opozarjajo, da te vplivajo na raven davčnih prihodkov, zato predlagajo, da bi se splošna dohodninska olajšava 1. januarja zvišala le še na 5000 evrov, nato pa bi se predvideno zviševanje do 7500 evrov v 2025 ustavilo. Prav tako se olajšava ne bi več usklajevala z inflacijo. Dodatne olajšave so medtem predvidene za ljudi z nizkimi prihodki in mlade.
Iz 45 odstotkov nazaj na 50 odstotkov naj bi se vrnila stopnja davka za zavezance v najvišjem dohodninskem razredu, spet bi bile bolj obdavčene najemnine.
Z novelo zakona o trošarinah želijo na ministrstvu omiliti posledice visokih cen energentov za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo. Medtem predloga novele zakona o davčnem postopku in novele zakona o finančni upravi nimata neposrednih učinkov na davčne obremenitve.
Delodajalci so do predlaganih sprememb kritični, saj v času povišane inflacije zmanjšujejo razbremenitve plač. Pozvali so celo k umiku predlaganih dohodninskih sprememb iz obravnave.
Pripombe imajo tudi sindikati, ki poudarjajo, da bi morala vlada več pozornosti posvetiti srednjemu sloju, opozarjajo tudi na negativen učinek odprave usklajevanja višine olajšave z inflacijo v času visoke rasti cen.
Pred sprejetjem zakonskih predlogov na vladi in prehodom zakonodajnega postopka v DZ bo sledilo še medresorsko usklajevanje zakonodaje. V naslednjih tednih bo tako jasno, ali si je ministrstvo za finance pustilo kaj manevrskega prostora za upoštevanje prejetih pripomb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje