Programski svet se po uvodnem zapletu glede točk dnevnega reda ukvarja predvsem z vprašanji honorarnih sodelavcih. Foto: MMC RTV SLO
Programski svet se po uvodnem zapletu glede točk dnevnega reda ukvarja predvsem z vprašanji honorarnih sodelavcih. Foto: MMC RTV SLO
Programski svet RTV Slovenija
Programski svet razpravlja o programsko-poslovnem načrtu za 2013. Foto: MMC RTV SLO/An.Ma.

Nekateri svetniki pozivajo k tudi razpravi o poročanju RTV SLO o valu protestov, ki se širi po državi. Andrej Aplenc je predlagal, da se pod posebno točko razpravlja o odzivih na medijsko poročanje o protestih.

Slavko Kmetič je citiral ustavo, ki prepoveduje pozivanje k nasilju, in vodstvo RTV SLO posredno obtožil, da je javni zavod ljudi pozival k protestom, saj je domnevno predolgo poročal o pozivih k protestom prek Facebooka s strani neznanih ljudi.

"Očitno vam ustreza, da bi se razbijalo," je RTV SLO v povišanem tonu obtožil programski svetnik Kmetič. Miran Lesjak je opozoril na omejen čas za razpravo in pozval k začetku debate o osnovni temi. Svetniki so se z glasovanjem odločili, da bodo o tem razpravljali kvečjemu pod točko razno.

"Za prihodnje leto pričakujemo pozitiven poslovni izid," je dejal Marko Filli, generalni direktor zavoda. Pričakujejo dobrih 118 milijonov evrov prihodkov. Oglaševanje bo nižje za 2,5 milijona evrov. Skupaj pa bo prihodkov manj za 3,5 milijona evrov. Načrt za 2013 je predviden brez novih razvojnih projektov. Zazdaj načrt temelji na podlagi nespremenjenega prispevka, je dejal Filli.

Številke kažejo, da programi niso usmerjeni pretirano komercialno, je dejal Filli. Pri stroških dela vodstvo ne predvideva bistvenih sprememb, čeprav naj bi honorarne sodelavce ob izpolnjevanju pogojev v večji meri zaposlovali, število zaposlenih pa naj se ne bi zmanjševalo. Filli je opozoril, da je sodelovanje honorarnih sodelavcev nujno, saj RTV SLO opravlja javno službo ustvarjanja programov.

"Dolgoletni honorarni sodelavci bi morali dobiti službo"
Razlike glede stroškov med zaposlenimi in honorarnimi sodelavci so vedno manjše. Vedno bodo potrebni začasni ali občasni delavci oziroma honorarni sodelavci, a v rednem delu ima RTV SLO veliko sodelavcev, ki opravljajo isto delo, a niso v istem položaju. "Vsaj ti bi morali dobiti službo," je dejal Filli. Proces prestrukturiranja na tem področju bo trajal 4-5 let, je opozoril Filli.

Eden izmed razlogov za ureditev tega področja je tudi sodna praksa. Sodišča v tožbah dolgoletnih honorarnih sodelavcev razsojajo v korist tožnikom, zato jih mora RTV SLO naposled le zaposliti.

Honorarnih sodelavcev je 621. Od tega jih 251 izpolnjuje izobrazbeni pogoj, 230 pa jih želi zaposlitev. "Za njih smo dolžni poskrbeti," je poudaril Filli, ki je spomnil tudi na opozorila Računskega sodišča, naj se to vprašanje uredi ne le na deklarativni ravni. 28 odstotkov honorarnih sodelavcev je sicer novinarjev.

Vodstvo želi število honorarnih sodelavcev do konca leta 2016 zmanjšati za 230. Razmerje med zaposlenimi in honorarnimi sodelavci se bo do takrat ustalilo na 79,6 odstotka proti 20,4 odstotka.

Kljub povečanemu obsegu programa se število redno zaposlenih na RTV SLO od leta 2005 zmanjšuje. Leta 2012 je 119 zaposlenih odšlo, novih pa se je zaposlilo 89, od tega so večinoma honorarni sodelavci, je dejal Filli.

Več sledi...