Foto:
Foto:
Z Natom bo Slovenija bolj varna

Iz obrambnega ministrstva so še sporočili, da bodo italijanska letala to nalogo pod poveljstvom vrhovnega poveljnika zavezniških sil v Evropi, generala Jamesa Jonesa, začela izvajati predvidoma že v ponedeljek, z dnem vstopa Slovenije v zavezništvo.

Kot pojasnjujejo na ministrstvu, se bo Slovenija z vstopom v zvezo vključila tudi v zavezniški integrirani sistem zračne obrambe. Jones pa je določil sile, ki bodo izvajale naloge nadzora zračnega prostora za nove članice.

Slovenija bo sicer v varovanje svojega zračnega prostora aktivno vključena, kajti s svojim radarskim sistemom za nadzor bo del integriranega sistema Nata za zračno obrambo, tako da bo posnetke svojega ozemlja v skupno zavezniško sliko prispevala sama, videla pa bo seveda
sliko celotnega prostora zavezništva.

Nadzor regionalnega poveljstva
Postopek za varovanje slovenskega zračnega prostora bo načeloma zelo preprost. Če bodo radarji zaznali neidentificirano letalo, bodo v določenem času zavezniška letala - lovci prestrezniki - poletela nad ozemlje države in letalo prestregla ter ga identificirala, nato pa se odločila, kako ukrepati. Nadzor nad operacijo bo imelo regionalno poveljstvo za zračno obrambo, uradno pa bo poveljstvo v rokah vrhovnega poveljnika zavezniških sil za Evropo, generala Jamesa Jonesa.

Zveza Nato bo sicer po širitvi varovala tudi zračni prostor treh baltskih držav, ki prav tako kot Slovenija nimajo ustreznih zmogljivosti. Letala zanje bodo prispevale Belgija, Nizozemska in Danska, ki bodo vzletala iz letalske baze v Litvi.