V prostituciji so tako ženske kot tudi moški, v porastu pa je prostitucija transseksualcev, a največkrat so ponudnice ženske, pojasnjuje novinar Jurij Popov, ki pojav prostitucije raziskuje že dve desetletji. V tem času je govoril z več kot 200 prostitutkami, na vprašanja pa je danes odgovarjal tudi v MMC-jevi spletni klepetalnici.
Nasilje je po njegovih besedah vedno bilo povezano z delom prostitucije, tako med zvodnikom in prostitutko kot tudi nasilje strank nad prostitutkami. "Neka raziskava kaže, da je srednji sloj novih poslovnežev najbolj grob do ponudnic, saj so obsedeni s tem, da lahko z denarjem kupijo vse. Prepričani so tako, da so kupili žensko in ne spolne usluge. Ženske se teh novih japijev najbolj bojijo," pravi Popov.
Prepričan je, da bi se v Sloveniji morali najprej organizirati in se začeti celoviteje pogovarjati o pojavu prostitucije. Razjasniti si moramo, kaj so dejanska vprašanja prostitucije in o čem se moramo pogovarjati. Podlaga te razprave pa bi po njegovih besedah morala biti kvalitetna multidisciplinarna raziskava, kakšno je sploh dejansko stanje na tem področju pri nas. Do zdaj še namreč nihče takšne raziskave ni naredil.
Oblast težave ne zazna, družba se ji izogiba
Naša oblast še ni zaznala, da bi bil ta problem tako velik, da bi se ga bilo treba lotiti, Popov komentira dejstvo, da je kljub stalni prisotnosti prostitucije v naši družbi na tem področju narejenega zelo malo. To vprašanje je zagotovo treba urediti, ni pa prostitucija v Sloveniji tako v nebo vpijoč problem, da bi se ga lotevali prednostno, dodaja.
Po njegovem mnenju se civilna družba in znanost vprašanja prostitucije izogibata, saj je velika težava stigmatizacija, ki se z raziskovanega prenese tudi na raziskovalca. "Poglejte samo, koliko imamo nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z mamili in alkoholom, prostitucija pa je prav tako del naše družbe," poudarja. Slovenija je oaza na tem področju, saj sta Evropa in svet polna organizacij, ki se ukvarjajo s to problematiko. Pri nas pa se še vedno izogibamo tem vprašanjem, ki so še vedno do neke mere tabuizirana in s tem izogibanjem tabuizacijo vlečemo naprej, je prepričan Popov.
V priloženem videu si lahko pogledate celoten pogovor z Jurijem Popovom.
Kaj je še povedal v naši klepetalnici, pa preberite tukaj.
Agresivnost in alkoholizem so obrambni zid
Prostitucija ne pušča le zdravstvenih posledic na ponudnikih in strankah. Popov razlaga: "S svojim raziskovanje sem uspel ugotoviti, da so najhujše psihične posledice, ko začnejo prostitutke izgubljati samopodobo. Starejše prostitutke so mi govorile, da tiste, ki se s tem ukvarjajo 4 ali 5 let, imajo za sabo vsaj nekaj poskusov samomora, ki so klic na pomoč."
Vulgarnost, agresivnost in alkoholizem so njihov obrambni zid. Notranje stiske so zelo velike, njihova sproščanja pa izjemno burna, od tega, da zapravijo ves denar, da se napijejo in tako dalje, nadaljuje. Živeti v vsakdanjem svetu, pri čemer sam sebe obtožuješ, ni lahko in ženske ter moški, ki pridejo iz tega, so po besedah Popova v podobnem posttravmatskem stresu kot vojak, ko pride iz vojne.
Ana Svenšek
ana.svensek@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje