Eden izmed studiev RTV Slovenija. Foto: Služba za komuniciranje RTV Slovenija
Eden izmed studiev RTV Slovenija. Foto: Služba za komuniciranje RTV Slovenija

Prihodkov je bilo v prvih devetih mesecih nekaj manj kot 110,2 milijona evrov, odhodkov pa je bilo 110,7 milijona evrov. Primanjkljaj je znašal dobrih 550.000 evrov, medtem ko so načrtovali, da bo presegel 2,2 milijona evrov.

Uprava ima po pojasnilu predsednice uprave Natalije Gorščak precejšnje težave pri pripravi finančnega načrta za prihodnje leto. Glede na to so se odločili za povišanje trženjskih prihodkov v vseh enotah, sredstev za program pa bo več. Pričakovanja uporabnikov so namreč po njenem opozorilu še zlasti zaradi povišanja RTV-prispevka s prihodnjim letom večja.

Stroški dela bodo po njenem pojasnilu samo na podlagi letošnjih uredb veliko višji od stroškov letos in bodo znašali več kot sedem milijonov evrov. Dogovorjeni dvig plač v javnem sektorju s 1. januarjem bo za zavod pomenil, da bo samo odprava odbitka na izobrazbo znašala približno milijon evrov. Če se bodo zvišale le najnižje plače, bo to pomenilo približno 3,3 milijona evrov več. Vsako zvišanje na zavodu za en razred pa pomeni 700.000 evrov letno, je pojasnila.

Ker naj bi po navedbah sindikatov izdatke zaradi novega plačnega zakona krila država, se želi uprava sestati s predstavniki države. Pred tem sestankom pa še nima dovolj informacij, je pojasnila Natalija Gorščak.

Kje je denar, ki naj bi ga zagotovil urad za narodnosti

Nekaj dodatnih sredstev medtem še pričakujejo. Pogovori glede zneska sredstev, ki naj bi jih zavodu nakazal urad vlade za narodnosti, še potekajo. Načrtujejo prihranek pri pošiljanju položnic za RTV-prispevek, precejšnji prihranek pa bo tudi zato, ker nekaj kadrov ne bodo nadomestili. Ob tem napovedujejo, da bodo povrnjena vložena sredstva v energetsko prenovo stavb. V to so delno vlagali že letos, delno pa bodo v prihodnje.

Dvig RTV-prispevka s 1. januarjem ne bo odpravil nobenih finančnih težav zavoda, je poudaril predsednik sveta Goran Forbici. Zavod bo imel prihodnje leto po njegovi oceni primanjkljaj v znesku osem ali devet milijonov evrov.

V razpravi se je Gaja Brecelj, ki jo je v svet zavoda imenoval Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, ustavila pri nameri uprave za zvišanje trženjskih prihodkov. Takšna poteza lahko po njenem svarilu vodi v znižanje kakovosti in ugleda zavoda. A je Natalija Gorščak pri tem opomnila, da ima zavod glede trženja zakonske omejitve. Meja, ki je določena za obseg oglasov, je že dosežena. "Obseg oglasov ne bo večji," je zagotovila. Pač pa bodo po njenem pojasnilu v enem delu zvišali cene oglasov, v enem delu pa bodo prešli v drugačen način trženja.