Prav tako je zavržena zahteva za oceno ustavnosti glede ukinitve brezplačne pravne pomoči prosilcem v postopku na prvi stopnji, so sporočili z ustavnega sodišča. Zahtevo je februarja 2006 vložilo 31 poslancev, ki so bili tedaj člani SD-ja in LDS-a.
Ustavno sodišče je na seji 6. marca zavrglo tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti nekaterih členov zakona o azilu, ki jo je februarja 2006 vložil Matevž Krivic kot pooblaščenec 71 prosilcev za azil s prvopodpisanim Alijem Berisho.
Povračilo stroškov svetovalcev ostaja enako
Sodišče je še zavrglo pobudo za začetek ocene ustavnosti člena pravilnika o nagrajevanju in povračilu stroškov svetovalcev za begunce. Prav tako je ustavno sodišče sklenilo, da ustavi postopek za preizkus pobude za začetek postopka ocene ustavnosti 2. člena zakona, ker so pobudniki januarja 2007 sporočili, da umikajo pobudo.
Ustavno sodišče je v sklepu zapisalo, da je z uveljavitvijo zakona o mednarodni zaščiti zakon o azilu prenehal veljati in da ustavno sodišče praviloma presoja le veljavne predpise. Ob tem je dodalo, da po zakonu o ustavnem sodišču lahko presoja predpise, ki so med postopkom pred ustavnim sodiščem prenehali veljati, le v primeru, da niso bile odpravljene
posledice neustavnosti in nezakonitosti.
Večina za, proti le Ribičič
V sklepu je ustavno sodišče tudi pojasnilo, da se tudi v primerih, ko se s pobudo zahteva presoja ustavnosti oz. zakonitosti predpisa, "ki je bodisi prenehal veljati že pred vložitvijo pobude bodisi po vložitvi pobude, pobuda lahko vloži šele po izčrpanju pravnih sredstev zoper posamični akt, izdan na podlagi izpodbijanega predpisa, hkrati z ustavno pritožbo pod pogoji zakona o ustavnem sodišču".
Ustavno sodišče je sklep sprejelo s sedmimi glasovi proti enemu. Proti je glasoval Ciril Ribičič.
R. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje