Prebežniški par je v Slovenijo prišel avgusta predlani s turističnim vizumom in bil od takrat naprej nastanjen v azilnem domu Vič. V vmesnem času se jima je rodil sin.
Sirska družina je čakala na odločitev, ali naj prošnjo za mednarodno zaščito obravnava Slovenija ali Hrvaška.
Tako otrok kot mati imata zdravstvene težave. Zastopniki družine zato menijo, da bi morala prošnjo za mednarodno zaščito prosilke in njenih družinskih članov obravnavati Slovenija.
Stališče vlade in ministrstva za notranje zadeve je, da diskrecijske klavzule in 17. člena dublinske uredbe ni mogoče razlagati kot pravice, ki jo v postopku uveljavlja prosilec, in da je odločitev o uporabi te klavzule v izključni pristojnosti države članice. Stališču je februarja pritrdilo Sodišče Evropske unije.
Na tej podlagi je pred dnevi slovensko vrhovno sodišče odločilo, da je za obravnavo prošnje pristojna Hrvaška in da se mora družina vrniti v to državo.
Deportacijo spremljali protestniki
Deportacijo iz azilnega doma na Viču je pospremilo nekaj deset protestnikov. Ti so poskušali preprečiti odhod vozila z družino, zato so jih popisali policisti.
Ena izmed protestnic je spomnila, da so družino deportirali kljub priporočilu Unicefa in varuhinje človekovih pravic, naj se prošnja obravnava v Ljubljani. Poleg tega bi Slovenija lahko sama uporabila omenjeno diskrecijsko klavzulo. "Imeli so pravna sredstva, da bi družina ostala tukaj, pa so jo kljub temu deportirali," je še dodala.
"To ni bil shod, to je bila podpora družini, ki so naši prijatelji," pa je na očitke policije, da so se udeležili neprijavljenega shoda, odvrnil drugi udeleženec. Po njegovem mnenju je tak odziv jasen, saj ljudje tega niso mogli sprejeti brez kakršnegakoli odziva, deportacijo družine pa je označil za "direktno nasilje nad ljudmi, ki v tej državi niso nikomur nič naredili".
Ministrstvo: Hrvaška je prevzela pristojnost
Na ministrstvu za notranje zadeve pa so za Slovensko tiskovno agencijo sporočili, da so po izrabi vseh pravnih sredstev "okoliščine primera jasne", Hrvaška je prevzela pristojnost in tako je bila danes predaja tudi opravljena. Vodilo notranjega ministrstva v postopkih mednarodne zaščite je spoštovanje in izpolnjevanje obveznosti, ki jih nalaga veljavna zakonodaja. "Vsak postopek obravnavamo skrbno, individualno in pri tem upoštevamo vse relevantne okoliščine," so še zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje