Po spremenjeni zakonodaji morajo biti obvezno zavarovani tudi vsi delovni stroji. Pri kmetijskih in gozdarskih vozilih so to med drugim motokultivatorji, kombajni in podobno. Po novem ta obveznost velja tudi za priklopnike, ki do zdaj niso bili registrirani, pojasnjuje Marjan Dolenšek iz Kmetijskega zavoda Ljubljana: "To so ti lažji traktorski priklopniki do pet ton največje dovoljene mase. Predvidoma bodo v naslednjem letu v to kategorijo prišli še vlečeni traktorski priključki, kot so cisterne, trosilniki za gnoj in podobno."
Traktorskih priključkov, kot je npr. balirka, še naprej ne bo treba posebej zavarovati.
Novost je tudi ta, da zavarovanje za škode, povzročene tretjim osebam, velja ne le na cestah, ampak tudi na njivah, dvoriščih, v gozdu in podobno. Večina uporabnikov kombajnov je sicer že zdaj zavarovanje sklenila prostovoljno. Ob tem velja poudariti: "Ta sprememba se nanaša na nova obvezna zavarovanja. Pri sami registraciji pa sprememb ni."
Kmetijske organizacije so si prizadevale, da bi za kmetijske in gozdarske stroje, ki jih traktor vleče, veljalo obvezno zavarovanje vlečnega vozila. A pri tem niso uspele, ker gre pri tem za uskladitev s sprejeto evropsko direktivo. Dosegli pa so poenostavitev, pojasnjuje Dolenšek: "Ko se bo sklenilo naslednje zavarovanje za traktor, se bo vsak odločil in bo lahko že na isti polici zavaroval tudi neki priklopnik – enako, kot bo mogoče pri osebnem avtomobilu zavarovati tudi lahki priklopnik."
Veliko vprašanje ostaja, koliko bo to zavarovanje stalo. Pričakovati je, da zneski ne bodo veliki, predvidoma pa bodo cene novih zavarovanj znane šele spomladi, ob začetku sklepanja kmetijskih zavarovanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje