Rervizorji so našli nepravilnosti pri prodaji dvorane Golovec Foto: RTV Slo
Rervizorji so našli nepravilnosti pri prodaji dvorane Golovec Foto: RTV Slo
Celjski župan Bojan Šrot
Sodišče celjski občini, ki jo vodi Bojan Šrot, očita hude nepravilnosti. Foto: EPA
Revizorji so občini Tržič izdali mnenje s pridržkom.
Občina Tržič mora v dveh mesecih in pol izkazati ukrepe za boljši nadzor. Foto: RTV Slo

Sodišče je pri izkazih o zaključnem računu proračuna celjske občine ugotovilo za prek 204 milijone tolarjev, pri delu o pravilnosti poslovanja pa za več kot 612 milijonov tolarjev nepravilnosti.

Sodišče je zaradi suma kaznivega dejanja v dveh primerih pridobljeno dokumentacijo predalo kriminalistom, poroča Radio Slovenija.

Sporne celjske pogodbe
Nepravilnosti se nanašajo na prodajo hale A v kompleksu Golovec, ki jo je celjska občina najprej prodala za 700 milijonov tolarjev, nato pa jo je prek podjetja, ki je v 100-odstotni lasti občine, kupila nazaj na lizing.

Znesek posla skupaj s stroški lizinga in izvedbo celotnega posla presega milijardo tolarjev, poroštvo za ta posel pa je podpisal tudi celjski župan Bojan Šrot, pravi namestnik predsednika računskega sodišča Tomaž Vesel.

V drugem primeru pa gre po mnenju revizorjev za sklenitev menjalnih pogodb v nasprotju s predpisi. Pod drobnogledom se je znašlo več menjalnih pogodb med občino in določenim podjetjem, pri poslu pa je občina menjala nekatere nepremičnine. Po besedah Vesela gre med drugim za nakup poslovne stavbe Kina Dom v Celju.

Na celjski občini morajo v 90 dneh pripraviti odzivno poročilo, v katerem morajo izkazati ukrepe za izboljšave, da do nepravilnosti več ne bi prihajalo, je dodal Vesel.

Šrot: "Gre za šlamparijo"
Celjski župan Bojan Šrot se je že odzval na ugotovitve revizije in dejal, da je bilo delo občinske uprave zakonito. Nekateri očitki računskega sodišča so po njegovem posledica "šlamparije" v občinski upravi. Šrot je napovedal, da bo občina, potem ko bo sprejela odločitev sodišča, v roku odgovorila na očitke.

Nepravilnosti tudi v Tržiču
V tržiški občini pa so revizorji našli nepravilnosti pri obračunavanju uporabe službenega vozila. Občina je tako v breme proračuna obračunala za 163.000 tolarjev dohodnine od bonitete za uporabo službenega vozila v zasebne namene, čeprav bi se morala boniteta obračunavati v breme uporabnika vozila. Odgovorna oseba v tem primeru je tržiški župan Pavle Rupar, občina pa mora v 90 dneh izkazati ukrepe za izboljšanje nadzora.