Ministrstvo je povečalo proračun za produkcijo knjig s področja leposlovja in humanistike, sredstva za področje vizualnih umetnosti in sredstva za ohranjanje kulturne dediščine, je pojasnil minister, kar pa je očitno razburilo opozicijo.
Katero ministrstvo je ocenjeno?
Pred sredino razpravo o interpelaciji v DZ-ju je poslanka Majda Širca (LDS) kritično ocenila delovanje javnega zavoda RTV Slovenija - po njenem mnenju na zavodu vlada cenzura, pravica do popravka pa odliva kritične refleksije v oddajah o kulturi. Širco sta zmotila tudi razdeljevanje sredstev znotraj medijskega sklada in način, na katerega so bila porabljena sredstva za filmsko produkcijo. Širca je poudarila, da bodo sredstva iz proračuna za sofinanciranje medijev vplivala na neavtonomijo novinarstva.
Poslanka je ministru očitala še, da je obšel nacionalni program za kulturo, saj ustanavlja muzej krščanske umetnosti, ki ga program ne predvideva, ni pa še ustanovil muzeja sodobne umetnosti, ki ga temeljni akt predvideva.
Vseeno minister ostaja samozavesten. Za TV Slovenija je zatrdil, da ne pozna morebitnih pomislekov NSi-ja v zvezi z Lipico in zakonom o RTV-ju, prav tako v pogovoru z vodstvi Filmskega sklada in Kinoteke ni slišal "pomislekov o tem, da slovenski film tone v temo." Minister meni, da bo z lahkoto zavrnil očitke iz interpelacije.
Grohar ostaja v lasti države
Na področju nepremične kulturne dediščine je Simoniti poudaril obnove gradov Grad, Pišece, Snežnik in Negova ter nekaterih cerkvenih spomenikov; na področju premične dediščine pa je poudaril rešitev denacionalizacijskega zahtevka za osem slik impresionista Ivana Groharja. Slike bodo še naprej v lasti države, na ogled pa bodo v ljubljanski Narodni galeriji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje