Gradbeni inšpektor mu je sredi aprila izdal dve odločbi, po katerih mora sporni objekt porušiti v 30 dneh, prepovedal pa mu je tudi uporabo in kakršen koli pravni promet z nepremičnino. Informacijo nam je potrdil tudi Maher in napovedal pritožbo, saj "odločbe inšpektorja temeljijo na napačnih dejstvih".
Maher je sicer vseskozi zatrjeval, da je objekt zgolj vkopana klet, ki je ob nakupu zemljišča pred desetimi leti tam že stala. Da to ne drži, smo mu prvi dokazali z uradnimi ortofotoposnetki, ki so dokazovali, da pred letom 2006 objekta tam še ni bilo. Maher je nato naslednji dan svojo izpoved spremenil, češ da ni vedel, za kateri objekt ga novinarji sprašujejo, saj na drugem koncu parcele stoji tudi na črno zgrajena in napol porušena lopa, ki je Maher ni nikoli obnavljal in jo mora zdaj po odločbi inšpektorja prav tako porušiti. Črna gradnja je Maherja stala ministrskega stolčka, na čelu ministrstva je bil slabih pet dni.
Mora rušiti, kar po Černačevi uredbi ni več črna gradnja
Le tri dni po razkritju njegove črne gradnje je Maher na piransko upravno enoto naslovil vlogo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Tam so vlogo rešili v dveh dneh in Maherjev zahtevek zavrnili z obrazložitvijo, da po novi uredbi za enostavne objekte gradbeno dovoljenje sploh ni potrebno.
To je po domače pomenilo, da Maherjeva črna gradnja, ki se je znašla v medijih, nima več statusa črne gradnje. Zakaj to ni zadovoljilo gradbene inšpekcije, naj bi izvedeli jutri. Na inšpektoratu so nam podrobne informacije namreč obljubili za jutri.
Najvišja prestava tudi za Vitoslava Türka?
Glede na nenehno tarnanje gradbene inšpekcije, kako maloštevilni inšpektorji ne morejo biti kos hitro rastočemu številu črnih gradenj, zlasti v slovenski Istri, je na Maherjev naslov odločba o rušenju prišla s svetlobno hitrostjo.
Zato bo javnost zdaj verjetno upravičeno pričakovala, da bo inšpektor enako hitrost ubral tudi pri veliko bolj "arogantnih" črnih gradnjah zdaj že nekdanjega direktorja Elesa, Vitoslava Türka in njegovih sinov v Parecagu pri Sečovljah. V tem primeru lastni postopki inšpekciji do zdaj ne morejo biti ravno v ponos. Kar šest let je namreč potreboval inšpektor, da si je po prijavi leta 2007 črne gradnje sploh odšel ogledat na teren.
Predsednik krajevne skupnosti Sečovlje Denis Fakin je po našem razkritju Türkovih črnih gradenj komentiral, da "je gradbena inšpekcija pač zelo zadržana, ko gre za politične in druge veljake". Z inšpektorata so nam že pred nekaj tedni odgovorili, da je ugotovitveni postopek v zadevi Türk stekel, ni pa še zaključen.
Menda naj bi zdaj zadevo v roke prijel sam vodja koprskih gradbenih inšpektorjev Pavel Galjanič, ki si je na upravno enoto Piran tudi prišel ogledat vso dokumentacijo in opravil ogled na terenu. Če bo sledil Maherjevemu "tempu", bi moralo biti že pred poletjem jasno, ali bodo tudi Türkovi na svoji razkošni posesti morali vihteti rušitvene macole. Ob slovenski zakonodaji, ki dopušča tudi po desetletja trajajoče pritožbe a la Marko Jaklič, je zadnje bolj malo verjetno.
Eugenija Carl, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje