Po besedah finančnega ministra Andreja Širclja pa bi spremembe zagotovile preglednejši postopek podeljevanja koncesij in dodelile več denarja za šport ter invalidske in humanitarne organizacije.
Med novostmi je izpostavil povečanje števila prirediteljev klasičnih iger na srečo z današnjih dveh na pet, odpravo večine omejitev pri lastništvu igralnic, odpravo statusnopravnih omejitev pri gospodarskih družbah za pridobitev koncesije, ureditev oglaševanja, večje varstvo potrošnikov ter tudi večjo varnost in stabilnost poslovanja prirediteljev iger na srečo.
Z novelo zakona se bo uredilo tudi področje prirejanja stav, ki se danes po Šircljevih besedah v Sloveniji igrajo prek tujih ponudnikov. "Tu bodo veljali posebni in zelo natančni pogoji za pridobitev koncesije," je dejal minister.
Omenil je enkratno nepovratno vstopno dajatev v višini pol milijona evrov za eno koncesijo. Ta denar si bosta v razmerju 80:20, kot velja že danes, razdelili Fundacija za šport in Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij ter tako po ministrovih besedah dobili dodatne vire za svoje delovanje.
Države imajo večinoma eno loterijsko organizacijo
Belgijski strokovnjak za igre na srečo Philippe Vlaemminck je za Radio Slovenija pojasnil, da imajo države v večini primerov eno loterijsko organizacijo, le v redkih primerih dve: "Pogosto smo priče razpravam spreminjanja sistemov v različnih državah. A nikoli še nisem spoznal države, ki bi želela ustvariti več loterij. V tem smislu je Slovenija torej posebnost. Do zdaj sem se srečeval le s krčenjem števila loterijskih organizacij."
Šircelj na očitke: Ozadja ni
Tudi člani odbora DZ-ja, ki so predstavili svoje stališče, preden je predsedujoči Robert Polnar v sredo pozno zvečer sejo prekinil, so skeptični do predlaganih sprememb. "Ta novela lahko dobesedno uniči invalidske, humanitarne in športne organizacije," je dejal Jože Lenart (LMŠ). Nasprotujejo ji vsi deležniki, stroka, ponudniki iger na srečo, humanitarne organizacije, občine, je naštel.
Da novela ne prinaša nič novega, spodkopava delavske pravice, ogroža financiranje invalidskih in športnih organizacij, prinaša dodatna davčna bremena in ne odpravlja nakopičenih težav v panogi, je naštel Matjaž Nemec (SD). Ob tem sumi, da gre za lobistični zakon, zato je Širclja vprašal, ali se z njim pripravlja teren za koga, da prevzame področje posebnih ali klasičnih iger na srečo ali pa kar obeh skupaj. "Ali je to avstrijski Novomatic?" je konkretno vprašal. Šircelj je bojazni o privatizaciji ali novih igralcih na igralniškem trgu zanikal. "Ozadja ni," je zatrdil.
Omenja se veto državnega sveta
Kdaj bo odbor nadaljeval obravnavo predloga novele zakona, še ni znano. DZ naj bi jo sicer potrjeval na decembrski seji, ki se začne 13. decembra, v primeru njenega sprejetja pa je predstavnik državnega sveta danes že omenil možnost izglasovanja odložilnega veta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje