Posadka falcona bo po uveljavitvi dogovora - tega bi lahko začeli uresničevati že marca - poleg vladnih veljakov po novem pogosto prevažala zdravstvene ekipe, tiste, ki bodo poskrbele za to, da bo iz katere od evropskih držav v Slovenijo varno prispel organ za presaditev.
In to praktično kadar koli. "Razpoložljivi bodo 24 ur sedem dni na teden, " zagotavlja Blaž Pavlin, koordinator projekta v Slovenski vojski.
Letalo bo zavod za prevoz organov praviloma najel v nujnih primerih, recimo za presaditve srca, za katere so morali zdaj najemati druga letala. "Pogosto smo imeli težave z dosegljivostjo primernih letal - tako tehničnih kot tudi cenovno sprejemljivih," pojasnjuje Danica Avsec, direktorica zavoda Slovenija transplant.
Po organe v povprečju vsaka dva tedna
Zavod bo plačal stroške leta, na obrambnem ministrstvu pa bodo dodatni stroški nastali s plačevanjem pripravljenosti posadke.
Prav prejšnji teden sta obe posadki falcona končali z izobraževanjem ter sta tako povsem operativni in pripravljeni. Falcon bi tako že danes lahko odletel po kak organ za presaditev, njegove notranjosti namreč v ta namen ne bo treba posebej prilagajati.
Za zdaj je ocena, da bo letalo po organe poletelo okoli 25-krat na leto.
Končno koristna uporaba falcona
Z novo nalogo falcon dobiva večji smisel, pravijo na ministrstvu za obrambo. "Upam, da mu bomo dali smisel vsaj toliko, da bodo davkoplačevalci razumeli, da ga nimamo samo zaradi tega, da ga vzdržujemo in šolamo posadke, ampak da ga tudi koristno uporabimo," pravi državni sekretar Miloš Bizjak.
Izvajanje dogovora preprečuje le še nekaj formalnosti - med drugim mora sklep o uporabi falcona spremeniti vlada. To naj bi se zgodilo do konca meseca, že marca pa bi tako falcon lahko poletel po prvo srce.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje