Menijo, da kostnica ne bo zgolj začasna lokacija posmrtnih ostankov, ampak dokončna, in da prenos pomeni, da zanje dostojen pogreb ne bo več mogoč.

V izjavi ob začetku prenosa je predsednik društva Matija Ogrin zapisal, da se vsakdo strinja, da je kostnica na pokopališču pri Škofji Loki dostojnejši kraj, kjer naj nepokopane žrtve iz Kočevskega roga čakajo na pogreb, kot skladišče komunalnega podjetja.

Odločitvi vlade nasprotujejo, ker se bojijo, "da se vladajoča politična levica s pobitimi igra neiskreno igro: govorijo o začasni lokaciji, tako rekoč pa bo, potem ko bodo pokojni enkrat preneseni iz Kočevja v loško kostnico, pokop zanje končan".

Dodal je, da v Novi Slovenski zavezi prvotno niso nasprotovali prenosu pokojnih v kostnico, vendar so postavili pogoj, naj vlada pred prenosom sprejme sklep, da bodo žrtve pokopane v Ljubljani. "Če bi vladajoči imeli iskrene namene, bi takšen preprost sklep sprejeli in nato poiskali zemljišče v lasti vlade za pokop ali bi spremenili zakon o glavnem mestu ali pa bi določeno vrsto pokopališke dejavnosti z zakonom izvzeli iz pristojnosti občin ipd., toda vlada ni hotela sprejeti nobene od teh rešitev," je zapisal.

Ogrin je v izjavi spomnil, da je imela podobno stališče tudi vladna komisija za vprašanja prikritih grobišč, saj so člani soglasno nasprotovali prenosu pokojnih, če vlada prej ne sprejme veljavnih aktov za njihov dokončni pokop v Ljubljani.

"Dejstvo, da zdaj samovoljno, brez soglasja svojcev pobitih, združenih v Novi Slovenski zavezi, in v konfliktu z vladno komisijo za grobišča premikajo ostanke pobitih nekam, kjer bodo umaknjeni od javnosti še naprej nepokopani, nakazuje, da pobitih v resnici nočejo dostojno pokopati, pač pa jih hočejo odriniti in pozabiti," je prepričan.

V izjavi je poudaril, da to niso kosti, ampak ljudje, ki so bili pomorjeni v velikanskem zločinu. Dostojen pokop pa vključuje tudi govor, kdo so ti ljudje bili, kaj je bila njihova stvar in kako so umrli. "Njihov pogreb mora biti neločljiv od obsodbe zločina, ki jim je vzel življenje. Odnos političnih dedičev komunizma do tega zločina pa se ves čas slovenske samostojnosti ni spremenil: niso ga zmožni javno, zakonsko razglasiti za zločin," je Ogrin še zapisal v izjavi.