Poslovnik ustavnega sodišča določa, da mora ustavno sodišče volitve predsednika opraviti praviloma trideset dni pred iztekom mandata prejšnjemu predsedniku. Matej Accetto je bil za predsednika ustavnega sodišča izvoljen 8. novembra 2021, triletni mandat pa je nastopil 16. decembra istega leta.
V naslednjem mandatu ga bo nasledil Rok Čeferin, ki je bil za ustavnega sodnika izvoljen leta 2019. Je strokovnjak na področju prava človekovih pravic, predvsem na področju pravice do svobode izražanja.
Čeferin je od 16. decembra 2021 opravljal funkcijo podpredsednika ustavnega sodišča, kar pomeni, da bodo sodniki morali izvoliti tudi novega podpredsednika – o tem bodo odločali predvidoma sredi novembra.
Predsednika ustavnega sodišča izvolijo ustavni sodniki izmed sebe za tri leta. Glasovanje je tajno, za izvolitev pa je potrebna večina glasov vseh ustavnih sodnikov. Če nobeden od kandidatov ni izvoljen v prvem krogu, se v drugi krog glasovanja uvrstita kandidata, ki sta prejela največ glasov. Na enak način se opravijo volitve podpredsednika ustavnega sodišča, so za STA opisali na ustavnem sodišču.
Po pisanju Dela pa je Accetto tudi en od sedmih kandidatov, ki se potegujejo za funkcijo sodnika Sodišča EU-ja, kjer je leta 2003 več mesecev opravljal funkcijo stažista.
Kdo je Rok Čeferin?
Rok Čeferin je leta 1989 diplomiral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Istega leta se je kot odvetniški pripravnik zaposlil v odvetniški pisarni svojega očeta Petra Čeferina na Grosupljem in po opravljenem pravosodnem izpitu v tej pisarni nadaljeval delo kot odvetnik.
Z očetom Petrom in bratom Aleksandrom so odvetniško pisarno preoblikovali v Odvetniško družbo Čeferin in partnerji, v kateri je do nastopa funkcije ustavnega sodnika skoraj 30 let opravljal odvetniški poklic predvsem na področju civilnega prava in prava človekovih pravic. Ves čas od ustanovitve navedene odvetniške družbe je tudi sodeloval pri njenem vodenju kot eden od direktorjev. Leta 2012 je doktoriral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.
Od leta 2015 na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani predava študentom novinarstva o svobodi tiska in njenih mejah. Leta 2018 je bil prvič, leta 2023 pa drugič na tej fakulteti habilitiran za docenta za področje novinarskih študij in znanstvenega sodelavca, navajajo na spletni strani ustavnega sodišča.
Leta 2018 je v okviru ljubljanske pravne fakultete sodeloval pri pripravi komentarja kazenskega zakonika, leta 2019 pa ga je minister za kulturo imenoval v strokovno komisijo za pripravo sprememb in dopolnitev zakona o medijih. Odvetniška zbornica Slovenije mu je podelila naziv specialist za civilno in medijsko pravo.
Je tudi avtor znanstvene monografije z naslovom Meje svobode tiska v sodni praksi Ustavnega sodišča RS in Evropskega sodišča za človekove pravice. Na navedeno monografijo so se v obrazložitvah svojih sodb večkrat sklicevala tudi slovenska sodišča.
Danes 60-letni Čeferin je ustavni sodnik od 28. septembra 2019 – na tajnem glasovanju so ga poslanci potrdili z 49 glasovi za in 32 proti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje