V njem prejemnike pozivata, naj prispevajo k ustanovitvi neodvisne komisije, ki bi preiskala navedbe iz peticije. Tudi najnovejši poskusi vplivanja na eno izmed revij kažejo, da je ustanovitev komisije potrebna, sta zapisala. Ob tem je Zgaga pojasnil, da so pri tem mišljeni poskusi vplivanja na revijo Mag.
Janša: Novega pisma ne poznam
Premier Janez Janša je na novinarski konferenci v Ljubljani zatrdil, da novega pisma Zgage in Šurca ne pozna. "Očitno je šla obtožba spet prej na tuje kot na domače naslove," je dejal.
Odziv vlade na pismo
Vlada Republike Slovenije z obžalovanjem ugotavlja, da novinarja Blaž Zgaga in Matej Šurc nadaljujeta širjenje neresnic, zavajanje domače in zlasti tuje javnosti o razmerah na področju svobode medijev v Sloveniji ter diskreditacijo Republike Slovenije med njenim predsedovanjem Evropski uniji, so zapisali v Uradu vlade za komuniciranje.
Tako kot v primeru tako imenovane novinarske peticije je bila vlada Republike Slovenije tudi tokrat postavljena pred izvršeno dejstvo, ko je bila z navedbami zoper njo seznanjena šele naknadno, potem ko so bile te že poslane mnogim naslovnikom doma in v tujini, še navajajo.
Vlada Republike Slovenije nikoli ni zavračala dialoga z novinarji, kot trdita novinarja Zgaga in Šurc v svojem zadnjem pismu, saj ji ta možnost od omenjenih dveh novinarjev, kakor tudi drugih podpisnikov t. i. novinarske peticije, nikoli ni bila ponujena.
Zahteve niso bile uresničene
Blaž Zgaga in Matej Šurc sta v pismu še zapisala, da slovenska vlada in parlament nista uresničila zahtev mednarodnih novinarskih organizacij - Mednarodnega inštituta za tisk (IPI), Novinarjev brez meja (RSF) in Mednarodne zveze novinarjev (IFJ) - za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi preiskala navedbe iz peticije.
Zgaga in Šurc: Vlada zavrača dialog z novinarji
Po njunih besedah je EU-ju začela predsedovati država, v kateri 571 podpisnikov peticije opozarja na cenzuro in politične pritiske, njena vlada in parlament pa še naprej zavračata dialog z novinarji.
V bran novinarjema tudi DNS
Oba novinarja je sicer v njunih prizadevanjih podprlo tudi Društvo novinarjev Slovenije, ki je hkrati tudi začudeno nad tem, da je vladni urad za komuniciranje v odzivu na pismo grobo napadel novinarja, ki imata pravico povedati svoje mnenje. "Dejstvo, da Slovenija v tem trenutku predseduje Svetu Evropske unije, ne more biti razlog, da bi zaradi tega morali krotični glasovi v tem času utihniti," menijo v društvu in dodajajo, da sta Šurc in Zgaga v pismu le predstavila dogodke, ki so sledili peticiji.
Nasvet Zgage Stojanovu
Še vedno pa razburjajo tudi dogodki na Magu. Glede Vesa Stojanova, ki ga je nadzorni svet Dela kljub protestom novinarjev Maga imenoval za odgovornega urednika, je tako na primer Zgaga dejal, da ne bi sprejel mesta odgovornega urednika te revije, če bi bil na njegovem mestu. Zgaga pravi, da je vlada - pred sporom z lastnikom, ki ima v lasti revijo Mag - izvajala pritiske na novinarje s pomočjo istega lastnika, ki zdaj izvaja pritiske na novinarje omenjenega tednika.
Novinarji Maga: Za odpoklic Stojanova in Prpiča
Tisti, ki smo ostali na Magu, na Delovo uredniško politiko nikoli nismo imeli vpliva, zato tudi ne želimo biti dežurni krivci za vse, kar se je na Delu zgodilo, niti žrtve povračilnih ukrepov nove lastniške politike. Glede poziva za zbiranje podpisov za odpoklic Vesa Stojanova in Tomaža Prpiča z mest predsednika in podpredsednika sveta delavcev ter članov nadzornega sveta Dela pa naslednje. Če februarja izteče mandat vsem članov sveta delavcev, potem res ni smiselno začeti postopek za odpoklic. Pričakujemo pa, da na volitvah vanj ne bosta več izvoljena in da bo svet delavcev pod novim vodstvom Stojanova in Prpiča odpoklical iz nadzornega sveta, kjer se jima sicer mandat konča šele leta 2010, so zapisali novinarji Maga.
Aktiv novinarjev Dela proti imenovanju Stojanova
Pri protestu zoper imenovanje Stojanova za odgovornega urednika revije je Magovce podprl tudi Izvršni odbor (OI) Aktiva novinarjev Dela, ki meni, da je imenovanje v "popolnem nasprotju z mnenjem na Magu zaposlenih novinarjev". Sicer pa OI novinarjem Maga očita nenačelnost, saj naj bi bili "tihi opazovalci ali celo sodelavci" pri rušenju novinarske avtonomije. Kritičen je bil tudi do Stojanova, ki je po njihovem postal sodelavec ogrožanja novinarske svobode, proti čemur je pred tem podpisal peticijo, ter do nekdanjega odgovornega urednika časnika Delo Petra Jančiča, ker naj bi bil še pred kratkim "brezobziren akter" takšnega nasilnega ravnanja, kot ga njegovo društvo obsoja.
R. B./C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje