"Je pa prav, da pokažejo zgled v teh časih in se najprej izkažejo," je Novković, svetovalec generalnega direktorja Gospodarske zbornice, odgovoril na vprašanje o višinah plač predsednikov v času krize. Dodal je še, da se je treba pri vprašanju plač paziti uravnilovke, saj ta pelje k splošni večji revščini, ne pa k izboljšanju standarda državljanov.
Prava smer, a premalo konsistence in pozornosti rasti
Nekateri vladni ukrepi gredo v pravo smer, je ocenil Novković, a je dodal, da hkrati niso konsistentni in da premalo pozornosti posvečajo gospodarski rasti. Prepričan je, da preveč slonijo na obremenitvi gospodarstva in državljanov, premalo pa na omejitvah in zmanjševanju javne porabe in nadaljevanju reform.
Trojka? Za normalno državo njen prihod ni dober.
Bi bil prihod trojke res katastrofa za Slovenijo? "Težko vprašanje. V vsaki normalni državi bi dejali, da prihod trojke ni dober. To velja tudi za Slovenijo," je dejal Novković in dodal, da mora zdaj "končno ena slovenska vlada" z ukrepi izkazati verodostojnost pred tujimi partnerji in EU-jem. "Če tega slovenska politika ni zmožna - če ni zmožna izstopiti iz čevljev, ko kratkoročno kupuje volilne glasove, namesto da bi razmišljala, kako Slovenijo v nekaj letih povrniti med zdrave države -, potem bo res boljša tudi trojka," je prepričan.
Klepet je bil pripravljen v okviru spletnih pogovorov z različnimi sogovorniki iz gospodarskih, sindikalnih in strankarskih vrst na temo Slovenska pot iz gospodarske in politične krize.
Kaj še je Goran Novković povedal o protikriznih ukrepih, ki jih zagovarja GZS, o razliki med gospodarskim programom Bratuškove in Janše, trgih priložnosti za Slovenijo in (tudi) o neupravičenem tlačenju vsega javnega sektorja v en koš preberite tukaj.
Menedžerji in "menedžerji"
Novković je prepričan, da se stanje izboljšuje v skupini menedžerjev, da se "menedžerski ceh čisti". Poudaril je, da menedžerjev ne moremo gledati kot enovite skupine, in dodal, da drži, da je še vedno vsaj deloma čutiti "negativne selekcije, ki jo je sopovzročila politika, zaradi tolikšnega vpliva v gospodarstvu in slabega korporativnega vodenja. Dodatno so razmere zelo poslabšali klientelistični odnosi med delom gospodsarskih elit (tudi menedžerjev) in politiko."
Glede korupcije v gospodarstvu je Novković prepričan, da je ta stopnja sicer visoka, a manj, kot kaže nedavno objavljena lestvica družbe Ernst & Young, ki nas postavlja celo na prvo mesto. Novković meni, da je veliko huje, ker ne ne znamo niti sami ločiti med dobrim in slabim. "Denimo med menedžerjem, ki odpušča, ker je sam spravil podjetje v težave, in menedžerjem, ki odgovorno prestrukturira podjetje, ki je v krizi zaradi prejšnjega vodstva ali res drastičnih sprememb na trgu, in s tem rešuje večino delovnih mest, čeprav tudi žal mora odpuščati. Zgodbe so različne, mi pa pogosto tudi obtožujemo kar počez in pavšalno," je še dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje