Jernej Vrtovec iz Mlade Slovenije. MOL: Odločitev sodišča spoštujemo in jo bomo dosledno upoštevali.
Prvi odzivi na odločitev ustavnega sodišča prihajajo tudi iz poslanskih klopi. Odločbo nekateri še preučujejo, a jo večinoma spoštujejo. "Ne komentiram odločb ustavnega sodišča, jih predvsem spoštujem. Mislim, da bi jih morala spoštovati vsa politika. Na ideološki ravni bi lahko veliko razpravljali. Najbrž bo ta odločitev spet odprla neko kulturno, ideološko bitko o smiselnosti takšnih in drugačnih poimenovanj. Mislim pa, da so problemi te države drugačne narave in bi bilo škoda izgubljati veliko časa v teh debatah, kajti mlade generacije s temi travmami niso tangirane. Tudi moje mnenje je, da se je treba ukvarjati predvsem z drugimi vprašanji," je za MMC dejal vodja poslancev stranke Zares, Franco Juri.
MMC je poročal:
- Ustavno sodišče razveljavilo poimenovanje Titova cesta
- Drobnič: Pameti in razuma še ni zmanjkalo. Stanovnik: Ustava je temelj.
Nadaljnje branje
- Odločba Ustavnega sodišča RS
U-I-109/10
"Partizanska vojska pod poveljstvom Tita je bila del zavezniških sil"
Vodja največje poslanske skupine Dušan Kumer (SD) avtoriteto ustavnega sodišča spoštuje. "Ustavno sodišče je edino pristojno, da ščiti ustavo in ustavnost. Torej nad njim ni institucije, ki bi lahko izničila njegove odločitve." A nadaljuje: "Če pa govorimo o vsebini današnje odločbe Ustavnega sodišča RS glede poimenovanja Titove ceste, pa sam menim, da so zgodovinska dejstva takšna, kot so, čeprav bi nekateri raje videli, da bi bila drugačna. Slovenija je na poti do samostojnosti in neodvisnosti v preteklosti izborila mnogo bitk in prav bitka izpod fašističnih in nacističnih okovov je ena pomembnejših prelomnic v njeni zgodovini. Pomen in spomin na leta, ko nas je pred silnimi okovi okupatorjevega prijema in raznarodovanja osvobodilo prav gibanje NOB, je še preveč živ, da bi ga lahko kar tako vrgli na pogorišče ideološko neprimernih projektov, kot je to želja posameznikov. Namreč partizanska vojska pod poveljstvom Tita je bila del zavezniških sil, ki so v drugi svetovni vojni izborile zmago, kar želijo nekateri posamezniki danes prikazati kot zločin brez primere. Novo pisanje zgodovinskih momentov iz percepcije subjektivnega počutja posameznikov je lahko za slovensko družbo in njene demokratične vrednote sila nevarno in neverodostojno početje. Še več, tu gre za osebno diskreditacijo vseh tistih, ki so v bitki izpod okupatorjevih sil zastavili svoja življenja. Zato se ne gre slepiti, da bo odločba Ustavnega sodišča RS iz zavesti večine ljudi izbrisala zgodovinski spomin in vrednote, ki jih ob tem gojijo. Tako preprosto to pač ne gre, čeprav je to želja prav tistih, ki imajo vseskozi polna usta "blaženih besed" o pomenu neideološkega boja."
Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Franc Žnidaršič je mnenja, da zgodovinske resnice ob tem, da se neka ulica imenuje po nekom, ni mogoče spremeniti. "V bistvu mi je vseeno, ampak bom spoštoval odločbo ustavnega sodišča," pravi.
"Odločbe ustavnega sodišča se spoštuje, izvršuje in ne komentira"
Borut Sajovic (LDS) je za MMC dejal, da odločbe ne more komentirati, dokler je ne prebere. "Na načelni ravni pa lahko povem, da se odločbe ustavnega sodišča spoštuje, izvršuje, in ne komentira, če so nam všeč ali ne," je poudaril ter dodal, da znajo biti odločbe ustavnega sodišča kdaj tudi presenetljive.
V SLS-u pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča in menijo, da je logična, "saj so bile v prejšnjem sistemu pod Titovim vodstvom močno kršene človekove pravice". Franc Pukšič je ob tem poudaril, da je ustavno sodišče še edini organ v državi, ki je obdržal verodostojnost in načelnost.
Odločbi pravzaprav edini nasprotuje le predsednik stranke in vodja poslancev SNS-a, Zmago Jelinčič - Plemeniti. "Kaj takega se lahko spomnijo samo ljudje, ki ne cenijo lastne zgodovine. Mogoče pa želijo povedati, da bi bilo bolje namesto kipov maršala Tita postaviti kipe v čast izdajalcem slovenskega naroda, domobrancem, belogardistom, mogoče škofu Rožmanu? Na vrtu sedeža Slovenske nacionalne stranke že leta ponosno stoji kip maršala Josipa Broza Tita, ki ga vzdržujemo in za njega skrbimo, saj je ob njem vedno šopek rož in prižgana svečka. V čast maršala Tita imamo na sedežu Slovenske nacionalne stranke vsako leto 25. maja (bivši dan mladosti in rojstni datum maršala Tita) dan odprtih vrat, ko se lahko obiskovalci pridejo poklonit v spomin na našega pokojnega maršala Tita. Na ta dan so obiski že leta zelo številni, od posameznikov do skupin motoristov," je zapisal v sporočilu za javnost.
SDS: Predlagamo, da se ulica poimenuje po Lojzetu Slaku
"V Mestnem odboru SDS Ljubljana odločitev Ustavnega sodišča Republike Slovenije pozdravljamo. Še posebej pozdravljamo dejstvo, da je to odločitev ustavno sodišče sprejelo soglasno in tako v največji mogoči meri zavarovalo človekovo dostojanstvo kot najvišjo etično vrednoto slovenske države in demokracije. V SDS-u predlagamo, da se ulica poimenuje po velikem Slovencu Lojzetu Slaku," pa se glasi odziv iz vrst SDS-a.
Anton Urh (DeSUS) je dejal, da odločbe ustavnega sodišča v stranki spoštujejo in jih ne komentirajo.
"Prvi korak k priznanju dejstva, da je bil Tito zločinec"
"To je odločitev za več resnice v Sloveniji. To je tudi prvi korak k priznanju dejstva, da je bil Tito zločinec. To je tudi zadoščenje za žrtve, ki so trpele zaradi komunističnega nasilja v času vladanja Jospia Broza - Tita. Mnogi žal trpijo še danes, ker niso dobili niti moralnega zadoščenja, da so bili po krivici obsojeni prav zaradi komunističnega režima, ki ga je vodil Tito," je dejala predsednica NSi-ja Ljudmila Novak.
"Ne gre za maščevanje, ampak za to, da je skrajni čas, da postanemo v Sloveniji civilizirana družba, ki obsoja zločine in tiste, ki so te zločine povzročali." Poudarila je, da je odločitev prav tako v skladu z evropskimi in splošno civilizacijskimi normami, saj je Svet Evrope že zdavnaj obsodil totalitarne režime, med katere spada tudi komunizem.
Vrtovec: Šlo je za surov režim, ki ni poznal nobenega usmiljenja
Jernej Vrtovec (Mlada Slovenija in eden pobudnikov ustavne presoje): "Odločitev je lahko v velik razmislek drugim slovenskim občinam, ki imajo še vedno ulice in trge poimenovane po Josipu Brozu - Titu, da te odstranijo." Na novinarsko vprašanje, ali bodo predlagali novo ime za ulico, je odgovoril, da če bi predlagali poimenovanje po nekom, bi to bilo po Andreju Bajuku, "ki si nedvomno zasluži svojo ulico".
"Josip Broz - Tito je sinonim za nekdanji totalitarni režim, pod katerim je veliko Slovenk in Slovencev umrlo nasilne smrti v povojnih pobojih ali pa so na kakršen koli način bili zatirani, nadzorovani in dejansko postavljeni za drugorazredne državljane. Šlo je za surov režim, ki ni poznal nobenega usmiljenja. Danes sta končno v Sloveniji dobili svoje mesto tudi demokracija in pravna država," je še povedal.
Odvetnik Radovan Cerjak je poudaril, da je razveseljivo, da je ustavno sodišče odločitev sprejelo soglasno.
MOL bo odločitev ustavnega sodišča spoštoval
Odzvali so se tudi na Mestni občini Ljubljana. Zatrdili so, da odločitev sodišča spoštujejo in jo bodo dosledno upoštevali.
"Vodstvo Mestne občine Ljubljana je kljub temu ponosno, da je žal že pokojni mestni svetnik in predsednik komisije za poimenovanje naselij in ulic Peter Božič predlagal poimenovanje ene od ljubljanskih vpadnic Titova cesta. Potem ko smo predlog dodatno preverili v javnomnenjski raziskavi - podprlo ga je 60 odstotkov vprašanih Ljubljančank in Ljubljančanov -, je končno odločitev dne 25. 5. 2009 sprejel Mestni svet MOL," so še zapisali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje