Sveženj energetske zakonodaje za upravljanje v primeru eskalacije na trgu električne energije in zemeljskega plina je vlada sprejela na seji pretekli teden. S predlogom novele zakona o oskrbi s plini se zaradi povečanih tveganj v dobavni verigi zemeljskega plina zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino predvideva dodatna zaščita gospodinjskih odjemalcev plina, malih poslovnih odjemalcev in skupnih gospodinjskih odjemalcev.
Po predlogu interventnega zakona pa bo vlada lahko v primeru dejanskih ali predvidenih motenj pri oskrbi z električno energijo in plinom razglasila višjo ali nižjo stopnjo tveganja pri oskrbi z energijo.
Nižja stopnja tveganja bo pomenila pripravo na krizo na področju oskrbe z energijo ter med drugim obveščanje energetskih družb in odjemalcev, naj se pripravijo na krizne razmere in izvedejo možne ukrepe. Višja stopnja tveganja pa bo pomenila krizo na področju oskrbe z energijo, ker bodo že razglašene izredne razmere pri oskrbi z zemeljskim plinom in krizno stanje v sektorju električne energije, zaradi česar bo treba izkoristiti vse nacionalne potenciale za proizvodnjo električne energije in toplote.
Zakon bo sicer veljal do konca leta 2025 in temelji na štirih stebrih – olajšano uporabljanje vseh zmogljivosti v državi za zagotavljanje normalne oskrbe v primeru krize, skrb za zanesljivost oskrbe, zmanjšanje uvozne odvisnosti in blažitev pritiskov na cene energije.
Cilj predloga zakona o poroštvu države za obveznosti družb Gen energija, HSE ter Geoplin iz posojil, najetih za zagotavljanje likvidnosti, in nakup dodatnih količin zemeljskega plina zunaj trga EU-ja je po navedbah vlade dati in omogočiti energetskim družbam dostop do upravičenih likvidnih obratnih sredstev z državnim poroštvom.
Država z zakonom daje podjetjem, ki kupujejo neruski zemeljski plin na trgih zunaj EU-ja, poroštvo za 80 odstotkov obveznosti upravičenca "iz najetih kreditov in iz jamstev za obveznosti iz danih garancij in drugih instrumentov za zavarovanje obveznosti, ki jih ta potrebuje za zagotavljanje likvidnosti za nakup zemeljskega plina na trgih zunaj EU-ja".
Kolegij predsednice DZ-ja je sicer na seji še sklenil, da DZ predloga novel zakona o avtorskih in sorodnih pravicah in zakona o kolektivnem upravljanju avtorskih in sorodnih pravic obravnava po nujnem postopku, predloga novel zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in zakona o organiziranosti in delu v policiji pa po skrajšanem postopku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje