Javna razprava o pokojninski reformi je podaljšana za mesec dni, do 27. maja. V tem času, tako premier Pahor, bodo ugotovili, ali je smiselno nadaljnje dogovarjanje s sindikati.
Sprva bi se morala javna razprava končati 24. aprila, zdaj pa bo trajala mesec dni dlje. Če bodo, tako premier Borut Pahor, presodili, da vlaganje v nadaljnji pogovor ne bi imelo več smisla, bo vlada konec maja sprejela zakonske podlage za pokojninsko reformo.
Po Pahorjevih besedah je mogoče, da se pogajanja nadaljujejo tudi po 27. maju, če bodo "vsi deležniki v tem socialnem dialogu ocenili, da so prinesla dodano vrednost".
Predstavniki sindikatov petih sindikalnih central od vlade namreč zahtevajo, da umakne predlagano pokojninsko reformo. V nasprotnem primeru napovedujejo stavke, referendum, vstajo in celo revolucijo.
Še šest tednov sestankov
Po sestanku s predstavniki sindikatov je predsednik vlade Borut Pahor dejal, da bo o predlogu stekel intenziven socialni dialog, vanj pa bodo vključeni predstavniki vlade, sindikatov in delodajalcev. Sestanki bodo vsak ponedeljek in jih bo šest. Sindikati so z doseženim dogovorom o nadaljevanju pogajanj zadovoljni.
Za sindikate so sporne predvsem tri točke pokojninske reforme, zvišanje upokojitvene starosti na 65 let za moške in 63 let za ženske, razširitev obračunskega obdobja za pokojnine na 34 let ter malusi za neizpolnjevanje upokojitvene starosti. Pred sestankom s Pahorjem so opozorili še, da socialni dialog s to vlado tako rekoč ne poteka.
Sindikati ne odstopajo od zahtev
Predsednik Alternative Zdenko Lorber je dejal, da so njihove zahteve, da je 40 let dela dovolj za polno pokojnino, zavračajo dvig upokojitvene starosti na 65 oziroma 63 let in ne odstopajo od zahteve, da mora prejeta pokojnina zadoščati za človeka dostojno življenje.
Opozoril je še, da se pripravljajo tudi znižanje odpravnin, znižanje plačil potnih stroškov, ukinitev plačanega odmora in povračila za prehrano, a tega sindikati ne bodo dopustili.
"Če kdo misli, da sindikalna sredina ni sposobna manifestirati svojih zahtev prek stavk, množičnih protestov ali organiziranih referendumov, se krepko moti."
Vlada ni predložila nobenih konkretnih številk
Drago Lombar, predsednik sindikata Neodvisnost, je dejal, da je žalostno, da vlada vztraja pri predlogih, za katere ve, da so obsojeni na propad. Po njegovem mnenju se za tem skrivajo druge stvari, ki kažejo na nesposobnost te vlade. Poudaril je, da je prejšnja vlada ob prvem resnem opominu sindikatov, da šepa socialni dialog, zamenjala ministra za delo, družino in socialne zadeve. Zdaj pa ugotavlja, da si je zdajšnja vlada zadala, da ukine socialni dialog, ne glede na to, da v ustavi piše, da je Slovenija socialna država.
Opozoril je, da vlada, ko govori o spremembah pokojninske zakonodaje, ne pokaže nobenih konkretnih številk. Sindikati so namreč prepričani, da bo največje breme pokojninske reforme nosila generacija delavcev, rojena med 1950 in 1960.
Lombar je dejal še, da v tem trenutku delodajalci več kot 160.000 zaposlenim ne plačujejo prispevkov v pokojninsko blagajno. Ko so na ustavnem sodišču zaprosili za presojo, ali je neplačevanje prispevkov kaznivo dejanje, je ustavno sodišče odločilo, da postane to kaznivo dejanje ob upokojitvi delavca. Hkrati pa ministrstvo za delo zagotavlja, da bo pokojnina odvisna le od že plačanih prispevkov.
Država naj izterja neplačane prispevke
Naj vlada takoj razreši finančno nedisciplino delodajalcev pri plačevanju prispevkov, je opozorila predsednica Solidarnosti Nina Avbelj in dodala, naj država izterja neplačane prispevke. Meni, da je skrajni čas, da kršilci za neplačevanje odgovarjajo, zato naj država objavi imena neplačnikov, ne pa da se skrivajo za davčno tajnostjo.
Z napovedano pokojninsko reformo kaznovana ena generacija
Predsednik Konfederacije sindikatov 90 Boris Mazalin je opozoril na pomanjkanje socialnega dialoga. Dogovor po njegovem mnenju pomeni konsenz, kompromis, a danes je to videti kot sanje in je za vlado nepotrebno. Po njegovem mnenju ima predsednik vlade v glavi semafor, ki "je tako velik, ima toliko lučk, da ni prostora za pamet." Zato vladi sporočajo: "Pamet v glavo, in ne semafor!"
Ob tem je opozoril, da zaradi napovedane pokojninske reforme kaznovana ena generacija, ki bi morala biti spodbujena, naj dela dlje. Tisti, ki so bili pripravljeni delati še kakšno leto, zdaj po Mazalinovih besedah stojijo v vrstah za upokojitev, in učinek je ravno nasproten.
Dušan Rebolj, predsednik sindikata Pergam, je za konec predsedniku vlade sporočil, naj umakne to reformo. O Pahorjevi napovedi, da bo šel mimo sindikatov v parlament, pa je dejal, da bodo, če se ne bodo dogovorili, tudi sami odšli v parlament, se nato obrnili proti Pahorju in nastal bo karambol. Zahteval je, da se pred sodišče postavi vse menedžerje, ki so uničili proizvodnjo, vse tiste, ki kradejo po podjetjih, in da naj vlada zaustavi propadanje podjetji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje