Kot je še pojasnila Bašičeva, sicer predsednica Združenja proti spolnemu zlorabljanju, se k njim v stiski obračajo predvsem tri skupine ljudi. Najpogosteje gre za starše otrok, ki sumijo na spolno zlorabo oziroma želijo otroka pred njo zaščititi; sledijo mladostniki, ki prav tako doživljajo različne oblike spolnega nasilja; zatem pa še žrtve spolnih zlorab v otroštvu, ki se leta pozneje odločijo, da bodo razkrile dogajanje.
Na vprašanje uporabnika, ali se ji zdi ocena, da kar od 40 do 60 odstotkov otrok doživlja zlorabe v družinskem krogu, pretirana, je odvrnila, da ne. Do tega šokantnega podatka je po njenih besedah privedla tuja raziskava, pa tudi statistični podatki pri nas govorijo temu v prid. Kot je še opozorila, je pojem spolne zlorabe širši, kot si običajno predstavljamo, saj ni treba, da se zgodi fizični stik, dovolj so že neprimerne besede.
Otroci pogosto obravnavani neustrezno
Kot je še povedala Bašičeva, tudi ravnanje z žrtvami, zlasti z otroki, ni vselej ustrezno, saj mora otrok v takem primeru pogosto odgovarjati na vprašanja velikega števila ljudi. Namesto tega bi se morali z otrokom ukvarjati le posebno usposobljeni strokovnjaki, ki dobro poznajo psihofizični razvoj otroka.
Vloma ni težko prijaviti ...
Prav tako se še vedno pojavljajo težave, ko nekdo želi nasilje prijaviti. Če nekdo prijavi vlom, nihče ne pomisli, da gre za izmišljotino, na trditev o spolnem nasilju pa se okolica hitro odzove s sumničenji, opozarja predsednica Društva proti spolnemu zlorabljanju. Prav tako žrtve ovira strah, da storilec ne bo ustrezno kaznovan in se bo še huje maščeval.
Potrebujemo prenovo socialnih služb
Da bi lahko bolje zasledovali cilj izkoreninjenja spolnih zlorab, bi bila potrebna tudi prenova socialnih služb, še meni Bašičeva. Njihova naloga po njenih besedah ni le deljenje nasvetov, temveč se morajo resnično potruditi za iskanje izhodov, pomoči oziroma ukrepov, ki bi bili v največjo korist otroka. Predvsem pa je treba opredeliti pravila ravnanja na področju zlorab od suma na ogroženost otroka dalje.
E. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje