Konvencija o otrokovih pravicah govori o pravici otroka, da sodeluje pri odločitvah, ki se dotikajo njegovega življenja. Foto: EPA
Konvencija o otrokovih pravicah govori o pravici otroka, da sodeluje pri odločitvah, ki se dotikajo njegovega življenja. Foto: EPA
Otroci bi morali imeti v skladu z razvojem vedno večje možnosti sodelovati v delovanju družbe, kar naj bi bila priprava na odraslo življenje. Foto: EPA

Na razpis z naslovom (Ne)strpnost v drugačnosti se je prijavilo 16 mladih, ki so izdelali 13 filmov. Na ta dan pred 17 leti je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Konvencijo o otrokovih pravicah.

Tričlanska žirija je soglasno izbrala pet enakovrednih filmov: Bilka, Strpnost, Drugačnost, Tarina zgodba in Dotik upanja.

Za otrokove pravice skrbi tudi varuh človekovih pravic
V uradu varuha človekovih pravic na področje varstva otrokovih pravic uvrščajo stike s starši, preživnine, otroške dodatke in upravljanje otrokovega premoženja, rejništvo, skrbništvo in zavodsko varstvo, otroke s posebnimi potrebami, otroke manjšin in ogroženih skupin, nasilje nad otroki v družini, nasilje nad otroki zunaj družine in preostale zadeve s tega področja. S tem področjem se ukvarja namestnik varuha človekovih pravic Tone Dolčič.

V uradu so še zapisali, da imajo otroci pravico do zdrave in varne mladosti, zato otroke vabijo k sodelovanju z izražanjem razmišljanj o težavah na vseh področjih in da jim otroci zaupajo težave, s katerimi se srečujejo.

Vsak otrok ima pravico:
Pred natanko 17 leti je bila sprejeta Konvencija ZN-a o otrokovih pravicah, ki najmlajšim po svetu zagootavlja naslednje:
- biti s svojo družino ali tistimi, ki bodo najbolje skrbeli zanj.
- do zadostne količine hrane in čiste vode.
- do ustrezne življenjske ravni.
- do zdravstvenega varstva.
- do posebne skrbi in usposabljanja.
- do igre.
- do brezplačnega izobraževanja.
- do varnosti in zaščite pred poškodbami ter zanemarjanjem.
- do izražanja lastnega mnenja in druženja ter izmenjevanja mnenj.

Noben otrok ne sme biti poceni delovna sila ali vojak. Vsakemu otroku mora biti dovoljeno govoriti materni jezik; izraža lahko tudi lastno vero in kulturo.