Letošnje leto je še posebej pomembno, saj se na ravni EU-ja začenjajo nove medgeneracijske pobude s posebnim poudarkom na pripravi strategije o medgeneracijski pravičnosti, ki jo vodi komisar Glenn Micallef. AGE Platform Europe in njeni člani zagovarjajo pomen povezovanja generacij kot ključnega koraka v boju proti ageizmu, so zapisali na svoji spletni strani. V letošnji kampanji poudarjajo pomen povezovanja med različnimi starostnimi skupinami. Ljudje vseh starosti imajo namreč skupne cilje, kot so kakovostno in dostopno zdravstveno varstvo, dostopna stanovanja, enakost spolov in boj proti starizmu.

Kot so lani ob dnevu poudarili na NIJZ-ju, so v preteklosti starejše generacije veliko bolj sodelovale z mlajšimi in obratno. V današnji družbi pa iz različnih razlogov žal ni več tako, ocenjujejo. Pri tem so med razlogi navedli, da imajo starši otroke pozneje v življenju in da otroci živijo oddaljeni od svojih staršev, pa tudi zasedenost in preobremenjenost z delovnimi/osebnimi načrti in migracije mladih v večja mesta.

"Če želimo oblikovati družbo, prijazno do vseh ljudi, moramo krepiti sodelovanje med ljudmi različnih starosti, razumeti posebnosti posameznih generacij in spoštovati njihove različnosti. Povezovanje in sodelovanje, tako med generacijami kot znotraj njih, povečuje medgeneracijsko sožitje ter medsebojno razumevanje," so navedli na NIJZ-ju.

Medgeneracijske aktivnosti pri starejših preprečujejo osamljenost, zmanjšujejo depresijo, izboljšujejo odnos do mladih ter samospoštovanje udeležencev in spodbujajo ustvarjalnost, ohranjajo telesno dejavnost, spodbujajo intelektualne dejavnosti, izboljšujejo duševno počutje in kakovost življenja v povezavi z zdravjem. Pri mlajših zmanjšujejo predsodke in negativni odnos do starejših, ki sodelujejo v medgeneracijskih telesnih dejavnostih.

Dan medgeneracijske solidarnosti zaznamujemo od mednarodne konference o družbi sožitja in socialne povezanosti, ki jo je Slovenija organizirala leta 2008 v času predsedovanja Svetu Evropske unije, je v sporočilu za javnost spomnilo ministrstvo za solidarno prihodnost. Od takrat se je delež starejših v Sloveniji s 16 odstotkov zvišal na več kot 22 odstotkov, tudi zaradi maloštevilnih mladih generacij, so navedli.

Ministrstvo je še poudarilo, da sta sodelovanje in solidarnost med generacijami ena ključnih vezi, ki spaja družbo. Ravno medgeneracijska solidarnost mora imeti pomembno mesto pri izzivih dolgožive družbe, med katerimi je podaljševanje življenjske dobe. Staranje je po navedbah ministrstva tudi priložnost za rast in napredek na mnogih področjih.