Vsi opozicijski in nepovezani poslanec Bojan Dobovšek so prispevali podpis za sklic izredne seje, na kateri bi opravili drugo obravnavo predloga sprememb zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.
Tega so v prvem branju podprli v vseh poslanskih skupinah, v obravnavo pa sta ga vložili poslanski skupini ZaAB in ZL.
Predlog zvišuje cenzus za brezplačna kosila osnovnošolcev z zdajšnjih 180 na 360 evrov dohodka na družinskega člana. S tem bi se število do brezplačnega kosila upravičenih otrok povečalo z zdajšnjih 16.500 na 44.000, je dejal Luka Mesec (ZL). Njegova stranka je tudi predlagala, naj se druga obravnava opravi še pred začetkom novega šolskega leta.
Začuden je, da koalicija podpisov za sklic ni dala. "Sklepam pa, da očitno bolj razmišljajo o višanju obrambnega proračuna za 19 milijonov evrov letno ali pa ukinjanju dohodninske stopnje za najbogatejše, s čimer bi jim podarili 15-20 milijonov evrov, namesto da bi poskušali pomagati najrevnejšim otrokom," je pojasnil Mesec, ki upa, da si koalicija do sklica izredne seje premisli.
Po njegovih navedbah bi za uveljavitev zvišanja cenzusa v letošnjih mesecih prihodnjega šolskega leta, torej od septembra do decembra, potrebovali okoli šest milijonov evrov. Kot je dodal, predlog za zvišanje cenzusa podpirajo šole, občine in civilna družba, saj v šolah zdaj ni poskrbljeno, da bi vsi otroci lahko prišli do kosila na neki normalen način.
SMC: To je populizem
Erika Dekleva (SMC) pa je spomnila, da denarja za uveljavitev ukrepa že septembra v letošnjem proračunu ni. Tudi sami sicer iščejo najprimernejšo rešitev, ki bi jo uveljavili z letom 2016, novim proračunskim letom. "Želimo rešitve, ne populističnih nastopov," je bila ostra v izjavi novinarjem.
Poudarila je, da v SMC-ju niso proti zakonu, ki je že v parlamentarnem postopku, pač pa so proti njegovi uveljavitvi na začetku šolskega leta. Po njenih besedah je namreč treba za ta ukrep zagotoviti več kot 15 milijonov evrov.
Kot ocenjuje, bi sicer bile mogoče prerazporeditve, zato "bi bila vesela, če bi predlagatelj tudi povedal, komu ta denar vzeti". Tako v SMC-ju še ne vedo, kako bodo glasovali glede zakona, ki ga bodo na zahtevo opozicije očitno obravnavali že julija na izredni seji.
Je pa Dekleva prepričana, da bodo spremembo cenzusa lahko zagotovili z začetkom leta 2016. "Pomembno je, da zagotovimo več upravičencev do subvencije," je poudarila in še izrazila prepričanje, da bodo našli vzdržne in sprejemljive rešitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje