Začenja se mednarodni teden otrok alkoholikov. Več društev želi spodbuditi družine, ki trpijo zaradi alkoholizma, da prekinejo molk in poiščejo pomoč. "Otrokom alkoholikov sporočamo, da spregovoriti o težavah ne pomeni nezvestobe družini, temveč pripomore k temu, da se počutijo bolje in manj osamljene v svoji stiski," so poudarili v društvih NACOA Slovenija, Žarek upanja in Zveza klubov zdravljenih alkoholikov.
V društvu so zapisali, da ima po nekaterih podatkih vsaka četrta družina v Sloveniji izkušnjo s problematiko alkoholizma. "Otrok alkoholika živi z nenapisanimi pravili, ki so: ne govori, ne zaupaj, ne čuti," so dodali.
Iz zvestobe do družine in strahu pred posledicami za družino svoje stiske otrok tako ne zaupa nikomur. Alkoholizem postane družinska skrivnost, ki potisne otroke alkoholikov in preostale družinske člane v izolacijo ter jim vzbudi občutek krivde in sramu, so poudarili.
Ob tem so pojasnili, da je po podatkih mednarodne raziskave kar 70 odstotkov odraslih otrok alkoholikov prepričanih, da so v obdobju odraščanja uspešno prikrivali alkoholizem staršev pred okolico. Izkušnje organizacij kažejo tudi, da se še kot odrasli čutijo krive, če o tem spregovorijo.
Podporo družinam, zaznamovanim z alkoholizmom, v Društvu za pomoč otrokom alkoholikov, društvu Žarek upanja in Zvezi klubov zdravljenih alkoholikov Slovenije nudijo čez vse leto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje