Vlada bo po odločitvi ustavnega sodišča, da so ukrepi o izobraževanju na daljavo neveljavni, znova odločala o ukrepih in jih bo "glede na stališče, da gre za predpise", objavila v uradnem listu, je služba vlade za zakonodajo zapisala v izjavi, prebrani na novinarski konferenci. V ponedeljek se sicer glede pouka ne spreminja nič, je poudaril Jelko Kacin.
Ustavno sodišče je namreč v četrtek za neveljavne označilo sklepe vlade, s katerimi je ta podaljševala ukrepe za zajezitev epidemije v vzgoji in izobraževanju, sprejete v obliki odloka, in sklep ministrice za izobraževanje o izobraževanju na daljavo. Ocenilo je, da gre pri sklepih za predpise, ki morajo biti objavljeni v uradnem listu, sicer niso veljavni. Posledično je po navedbah ustavnih sodnikov prenehala tudi veljavnost samega odloka o prepovedi zbiranja v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Odločitev sodišča za vlado nepričakovana
Vladna služba za zakonodajo je v izjavi za javnost poudarila stališče vlade, da so bili vsi ukrepi za obvladovanje epidemije sprejeti na podlagi strokovnih podlag, da so nujni za reševanje življenj ljudi in za ohranjanja njihovega zdravja. Po prepričanju vlade so bili sprejeti na pregleden in javen način ter po njenem mnenju tudi ustrezno predstavljeni in objavljeni. Vse navedeno po mnenju vlade velja tudi za akte, s katerimi je podaljševala ukrepe. "Tudi o teh ukrepih je bila takoj obveščena javnost in posebej še DZ," so zapisali. Odločitev ustavnega sodišča je bila za vlado nepričakovana, "saj se v svojih prejšnjih odločitvah, ki so se nanašale na ukrepe, ni postavilo na takšno stališče". Vlada poleg tega še dodaja, da odloki sami niso omejili svoje veljavnosti "in bi torej morali veljati, dokler niso razveljavljeni". Zato je bilo po mnenju vlade sprejemanje sklepov o podaljšanju ukrepov ustrezno. "Vsekakor pa bo vlada z načelom pravne države upoštevala odločitev ustavnega sodišča in bo o ukrepih na podlagi strokovnih izhodišč znova odločala. Glede na stališče ustavnega sodišča, da gre za predpise, bo zadevna besedila objavila v uradnem listu," je zapisano v izjavi, ki jo je na novinarski konferenci, namenjeni razmeram ob epidemiji covida-19, prebral vladni govorec za covid-19 Kacin.
Kacin: Nobena odločitev vlade ni pod vprašajem
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport se je odzvalo na odločitev ustavnega sodišča, da so ukrepi, povezani z izobraževanjem na daljavo, neveljavni. Zapisali so, da gradivo, s katerim se bodo odzvali na odločitev, še usklajujejo, vlada pa naj bi ga obravnavala na sobotni dopisni seji. "Ukrepala bo takoj in ne bo čakala tri dni," je dejal Kacin. Vse odločitve vlade glede ukrepov za zajezitev epidemije so bile tudi po njegovem mnenju jasne in pregledne, "zakaj je prišlo do tega, da nekatere niso bile objavljene v uradnem listu, pa še ne vemo". "Pregledujejo celotno komunikacijo med vladnimi institucijami, in ko bo odgovor znan, bo vlada odgovorila tudi na to vprašanje," je dejal. Ni pa nobena odločitev vlade po Kacinovih besedah pod vprašajem. "Če bo treba, bo vlada znova sprejela odločitve in poskrbela za kontinuiteto izvajanja ukrepov, namenjenih zaščiti zdravja ljudi," je dejal. Ni pa želel špekulirati, ali so zaradi odločitve ustavnega sodišča pod vprašajem tudi kakšne druge odločitve vlade. Poudaril je še, da se bo vse, "kar velja za delo izobraževalnega sistema, nadaljevalo" in da se, "kar zadeva način izobraževanja, s ponedeljkom ne spreminja nič". Ob tem je poudaril, da se ustavno sodišče še ni opredelilo niti glede vprašanja prepovedi zbiranja v osnovnih šolah s prilagojenim programom ter v zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami.
Odločitev odstopa od razlage veljavnosti predpisov
Kot je za STA dodatno ocenil v. d. direktorja službe vlade za zakonodajo Miha Pogačnik, se odločitev ustavnega sodišča nanaša zgolj na sklepe in odlok v povezavi s prepovedjo zbiranja v vzgojno-izobraževalnih zavodih in poukom na daljavo, ne pa tudi druge. Kljub temu pa njihova služba iz previdnosti meni, "da bi bilo najbolje čim prej na novo izdati vse odloke, izdane na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, in v nadaljevanju vsak teden s predpisom podaljševati uporabo ukrepov iz teh odlokov, saj gre tudi v primeru drugih odlokov za podobno dejansko stanje". Pristojni državni organi se sicer v povezavi z vprašanjem objave sklepov, ki so bili spoznani za neveljavne, po navedbah Pogačnika niso posvetovali z njihovo službo. "Medresorsko usklajevanje odlokov, s katerimi se določajo ukrepi za obvladovanje epidemije, z našo službo mnogokrat poteka ustno v zelo kratkih časovnih rokih, včasih pa tudi ne. Služba v okviru danih možnosti poda svoje mnenje, pristojni državni organi pa določene pripombe upoštevajo, določenih pa ne," je zapisal. Dodatno je pojasnil, da jih je odločitev ustavnega sodišča presenetila, ker odstopa od razlage veljavnosti predpisov, kot jo v teoriji in praksi zastopa pravna stroka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje