"Glede obeleževanja ustanovitve teritorialne obrambe imamo potemtakem lahko različne občutke in mnenja, vendar pa to ni dovolj tehten razlog za poglabljanje polemik o nastanku slovenske države in slovenske vojske," je dejal slavnostni govorec Borut Pahor in dodal, da Slovenska vojska (SV) ni neposredna naslednica TO-ja, ki je bil ustanovljen pred 50 leti.
"Po slovenski vojski je prvič zadišalo pred 28 leti. Šele po prelomnih spremembah teritorialne obrambe na začetku 90. let se je začela vzpostavljati vojaška sila nove države," je navedel Pahor. Da je TO lahko vojaško zavaroval osamosvojitev Slovenije, je po njegovih besedah moral biti v letih 1990 in 1991, v času Demosove vlade, deležen prelomnih sprememb.
Kot je opozoril Pahor, so bile spremembe tolikšne, da TO pred njimi in po njih ni bil ne enak ne isti: "Tu ni kontinuitete. Vendar pa je ena vez, ki ju povezuje – ljudje. Drugače povedano, velika večina pripadnikov teritorialne obrambe pred spremembami 1990 in 1991 so bili pripadniki teritorialne obrambe kot novonastajajoče Slovenske vojske, ki je poleti 1991 vojaško zavarovala osamosvojitev Slovenije."
Lipič: Trditve o dveh TO-jih so žalitev
Predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ladislav Lipič pa je v nagovoru udeležencem proslave zavrnil "trditve posameznikov o dveh teritorialnih obrambah", kajti takšne trditve so po njegovih besedah žalitev vseh, ki so prispevali k obrambi Slovenije: "Nam, spoštovani, ni bilo treba pisati pristopnih izjav za prehod iz ene teritorialne obrambe v drugo."
Pred proslavo, ki je bila na Gospodarskem razstavišču, so se udeleženci zbrali na Trgu republike, nasproti stavbe državnega zbora. Nagovoril jih je predsednik državnega zbora Dejan Židan, pri čemer je spomnil, da je bil prvotni namen leta 1968 ustanovljenega TO-ja in nove doktrine splošnega ljudskega upora okrepiti obrambne sposobnosti tedanje države.
"A kot rečeno, zgodovina ubira vijugaste in nepredvidljive poti in na koncu je omenjena doktrina skupaj s teritorialno obrambo republikam ponudila edinstveno priložnost za dokaj samostojno obrambno organiziranost. Brez slednje pa, dobrih 20 let pozneje, zavarovanje slovenskega osamosvojitvenega procesa ne bi bilo tako učinkovito," je dejal Židan.
Po Židanovem nagovoru so se udeleženci ob spremstvu policijskega orkestra sprehodili do Gospodarskega razstavišča. Proslave so se med drugimi udeležili tudi ministri za obrambo, za notranje zadeve in za javno upravo, Karl Erjavec, Boštjan Poklukar in Rudi Medved, načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alan Geder, v. d. generalne direktorice policije Tatjana Bobnar ter nekdanji predsednik republike Milan Kučan.
Nove delitve
Sicer je že napoved današnje proslave spodbudila nove delitve v povezavi s slovensko osamosvojitvijo. V Društvu Moris Kočevska Reka in Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve so opozorili, da je poudarjanje kontinuitete med socialističnim in osamosvojitvenim TO-jem nesprejemljivo, organizatorji pa so poudarili, da je zanikanje kakršne koli povezave med obema vojaškima strukturama umetna delitev.
Društvo Moris so zmotile tudi značke, ki so jih dali izdelati organizatorji, saj naj bi šlo za zlorabo znaka Slovenske vojske. Na znački sta namreč po navedbah društva združena rdeča zvezda kot simbol Jugoslovanske ljudske armade in znak Teritorialne obrambe Slovenije. Društvo je domnevno zlorabo že pred časom prijavilo glavnemu inšpektoratu za obrambo, pred kratkim pa so na zadevo opozorili ministra Erjavca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje