Poteza Boruta Pahorja, da svoje razmišljanje objavi v enem izmed slovenskih dnevnikov, je nenavadna, vendar je s tem pritegnil pozornost javnosti, saj npr. novinarska konferenca ne bi bila tako učinkovita, je v Odmevih dejal Miha Kovač s Filozofske fakultete Ljubljana.
Pahorjev sestavek vidi kot politično oporoko, pismo človeka, ki odhaja z oblasti, s čimer se strinja tudi urednik in novinar Goran Novković. Oba soglašata, da ima njegov prispevek tudi nekaj tehtnih delov, zlasti gre tu za analizo zunanjepolitičnega dogajanja. Pri tem po Novkovićevem mnenju premier pretirava pri možnostih širšega svetovnega konflikta.
Izpostavil je, da napisano sicer vsebuje dobro analizo razmer, a mu znova manjka konkretnih ukrepov za izhod iz položaja, Kovača pa moti pomanjkanje samokritičnosti.
Preberite tudi:
"Slovenci nimamo pravice do utrujenosti"
Kovača je zmotil tudi Pahorjev zapis, da smo Slovenci utrujeni od zgodovinskih sprememb. "Slovenski narod nima pravice biti utrujen, saj v zadnjih 15 letih ni dosegel nič takega, da bi lahko bil utrujen. Ni nastala nobena pomembna blagovna znamka, mednarodna korporacija ali znanstveni dosežek," je prepričan.
Pahor zamudil še en vlak
V navezi s pomanjkanjem samokritičnosti se je Kovač dotaknil tudi afere z najemom zgradbe Nacionalnega preiskovalnega urada. Ta primer po njegovem mnenju kaže, da je šlo za podtalno bogatenje na račun države. Elita, ki ni zmožna s čim takim presekati, nima legitimnosti, da se učinkovito upre deviacijam. Z najemom je vlada izgubila vso legitimnost, čeprav je zadeva morda majhna, dodaja.
Novković je ob tem dodal, da je Pahor z nesprejetjem odstopa Kresalove zamudil še eno priložnost, da bi izstopil ob pravem trenutku in čist. "On pa je še enkrat podprl Katarino Kresal in na nek način tudi sam vstopil v to nečisto igro," poudarja Novković.
Premier tudi sam generira politično krizo
Kovač je na tej točki izpostavio še en vtis, ki ga pušča Pahor, in sicer da se na vsak način oklepa oblasti.
"Dlje kot taka vlada vztraja na oblasti, manj možnosti ima levosredinska vlada, da zmaga na volitvah. Če bi šel po padcu referendumskega trojčka po zaupnico v parlament in bi jo dobil, bi težko rekli, da vlada dela brez zaupanja, če pa bi padla, bi že imeli predčasne volitve. S tega vidika je tudi on eden od generatorjev politične krize," je še dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje