Prvi mož policije Janko Goršek je poudaril, da so v policiji prerasli čase, ko
Prvi mož policije Janko Goršek je poudaril, da so v policiji prerasli čase, ko "so se napake v naših vrstah poskušale omiliti ali celo pomesti pod preprogo". Foto: MMC RTV SLO

Take stvari se bodo še dogajale. Če kdo meni, da je to enkraten dogodek, se moti.

Matic Munc, socialni delavec
Miro Petek
Miro Petek iz SDS-a zavrača vse očitke o politizaciji tragičnega dogodka na Zaloški cesti v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO
Janko Goršek o nekdanjem policistu, ki je zakrivil tragični dogodek.
Okno
Bi bilo tragedijo na Zaloški, ko je oče skozi okno vrgel hčerko, nato pa skočil še sam, res mogoče preprečiti? Foto: MMC RTV SLO

"Naj zavrnem vse očitke, da gre za politizacijo," je uvodoma dejal Miro Petek v imenu predlagateljev - stranke SDS - seje parlamentarnega odbora za notranjo politiko. Pojasnil je, da je namen sklica seje, da se ugotovi, ali je policija ravnala v skladu s stroko. "Zanima nas, zakaj ni bila na kraju specializirana enota slovenske policije," je dejal Petek.

Člani odbora za notranjo politiko so sicer sprejeli sklep SDS-a, da so se seznanili z delovanjem slovenske policije ob tragičnem dogodku 27. marca na Zaloški cesti v Ljubljani. Potrdili so tudi koalicijski predlog k pozivu pristojnih državnih organov, da se preuči obravnave posameznikov, zoper katere so se izvajale kazenske sankcije, in možnosti za nadgradnjo sistemske ureditve tovrstne obravnave.

Predsednik odbora Vinko Gorenak je dejal, da se bo z odborom za delo, družino in socialne zadeve poskušal dogovoriti za skupno razširjeno sejo na obravnavano temo, saj gre za "pomembno temo, ki potrebuje nadaljnjo obravnavo".

Petek: Lahko policiji zaupamo?
Miro Petek je povedal, da v sporočilu za javnost Policijska uprava Ljubljana zavrača očitke, saj "menijo, da niso ravnali nestrokovno". Prepričan je, da vseh tragedij ni mogoče preprečiti, je "pa dolžnost, da se vprašamo, ali policija ravna dovolj strokovno - ji lahko zaupamo".

Kritično je ocenil delo specialne enote policije, ki je sicer "vrhunsko izurjena", vendar organizacija ni prilagojena 24-urni pripravljenosti, saj delajo od "7. ure do 15. ure, potem pa so doma v pripravljenosti in potrebujejo 2 uri, da pridejo do Ljubljane". "To je katastrofa," meni Petek in sprašuje, "v kakšne namene imamo te enote, če jih ne aktiviramo".

MNZ: Po stari navadi se išče krivca
Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Damjan Lah je dejal, da smo se v času, ko si še vsi prizadeti od tragedije poskušajo blažiti bolečino, po stari slovenski naravi začeli ukvarjati z iskanjem krivcev, po možnosti v državnih institucijah, ki bi lahko tragedijo preprečile. Zatrdil je, da se jim na MNZ-ju ne zdi nič nenavadnega, da ob vseh podobnih dogodkih prst krivde pristane na MNZ-ju oz. policiji.

Lah je zavrnil predlog SDS-a, naj ministrica Kresalova poskrbi za učinkovito in strokovno kadrovsko sestavo policije, češ da ministrica nima vpliva na kadrovanje v policiji. Kot pravi, lahko predlaga le kandidata za generalnega direktorja policije. "Verjamem, da nihče ne misli zlonamerno, ko s prstom kaže na slovensko policijo, in da je ta skrb za boljšo opremljenost policije pri nas pozitivna. Verjamem, da boste vsi pomagali, ko bomo razpravljali o financah za policijo. Za to smo vam že naprej na ministrstvu iskreno hvaležni," je končal.

Goršek: Tragedije ni bilo mogoče preprečiti
Generalni direktor policije Janko Goršek je zatrdil, da se je, kot je praksa, takoj po dogodku na javnem preganjanju znova znašla policija. Poudaril je, da so v policiji prerasli čase, ko so se napake poskušale omiliti ali celo pomesti pod preprogo.

Ob tem je dodal, da so pri reviziji dogodkov ugotovili, da so policisti storili vse, kar se je v danem primeru dalo. "Četudi so enote zelo hitro prišle na kraj dogodka, tragedije niso mogle preprečiti," je zatrdil. Poudaril je tudi, da so poznejše rekonstrukcije dogodka pokazale, da je bilo za delovanje specialne enote policije ob dogodku bistveno premalo časa, zato ga tudi njeno angažiranje ne bi moglo preprečiti. "Vseh tragedij ni mogoče preprečiti. Nemoč je občutek, ki ga je v takih trenutkih najtežje sprejeti," je povedal.

Munc: Vedelo se je, kakšen je bil kršilec
Socialni delavec Matic Munc je povedal, da je bila vznemirjenost javnosti po dogodku zelo velika. Opozoril je tudi na možnost vzorčnega primera za potencialne povzročitelje podobnih kaznivih dejanj.

Pojasnil je tudi, da je bil kršilec poznan kot eden najbolj krutih policistov na terenu, saj naj bi bila njegova "specialnost, da je ob nočnih urah pretepal Rome". Prav tako naj bi prvo partnerico pretepel, "tako da je izgubila ledvico". Tudi do druge partnerice in mame nesrečne deklice je bil nasilen, med drugim jo je "brcal v nosečniški trebuh in ji vtikal pištolo v vagino". Hkrati je Munc dodal, da je kršilec sicer bil obsojen na zaporno kazen, vendar se je po določenem času "intenzivno skušalo zbližati" kaznjenca z mamo in otrokom.

Munc trdi, da za tragedijo ni odgovorna policija, temveč pravosodje, ki je storilca predčasno spustilo iz zapora.

V Zaresu predlagajo ustanovitev probacijske službe
Pred sejo odbora je Vito Rožej iz Zaresa na novinarski konferenci predstavil pobudo stranke, in sicer ustanovitev t. i. probacijske službe, ki se je po Rožejevih besedah v tujini "zelo dobro obnesla". Rožej je povedal, da "na enem mestu nimamo zbranih tovrstnih podatkov", kar bi lahko pomagalo, da se "tovrstni dogodki ne bi zgodili".

Poslanec Zaresa je še pojasnil, da "probacija pomeni celovito obravnavo obsojene osebe od uvedbe kazenskega postopka, med časom trajanja zaporne kazni in tudi po tem, ko je oseba predčasno izpuščena na prostost". Naloge te službe so namenjene nadzoru, usmerjanju prestopnikov in pomoči z namenom vključevanja prestopnikov v družbo in prispevanja k dvigu stopnje varnosti v družbi.

"V delo z obsojenci so vključeni različni profili strokovnjakov - od socialnih delavcev, psihologov do penologov," je še povedal Rožej, ki je prepričan, da "dokler ne naredimo vsega, kar lahko, nismo naredili zadosti".

Tragedija na Zaloški ulici v Ljubljani se je zgodila 27. marca, ko je 42-letni moški po prepiru z nekdanjo partnerico skozi okno stanovanja v 9. nadstropju vrgel svojo petletno hčerko, zatem pa skočil še sam in se ubil. Deklica je zaradi poškodb umrla čez nekaj dni v bolnišnici.

Take stvari se bodo še dogajale. Če kdo meni, da je to enkraten dogodek, se moti.

Matic Munc, socialni delavec
Janko Goršek o nekdanjem policistu, ki je zakrivil tragični dogodek.