"Komisija je s politikantsko izjavo presegla svoje pristojnosti," je po poročanju Reporterja dejal Komelj.
"Arbitrarno sprejemanje ukrepov, avtokratska in prepogosta represivna ravnanja, s katerimi se v zadnjih mesecih srečujemo v Sloveniji ter smo jim priča ob napadih na medije, ne prispevajo k zajezitvi pandemije, nasprotno, javnost odvračajo od podpore sicer potrebnim in nujnim ukrepom," so v ponedeljek zapisali v Komisiji za človekove pravice pri SAZU-ju.
Vladi so konkretno očitali, da je zlorabila epidemijo in na vso družbo razširila represijo, z neustrezno komunikacijo, tudi na področju zdravstva in socialnega varstva, pa vnašala nemir in strah.
Na izjavo komisije pa se je po poročanju Reporterja kritično odzval podpredsednik akademije Milček Komelj. Po Komeljevem mnenju so komisije akademije sicer avtonomne pri zavzemanju svojih stališč, za kar so se zavzeli, ko je bil tudi sam član Komisije za slovenski jezik v javnosti. "A naših (protestnih) izjav glede zavzemanja za ustavni status rabe slovenskega jezika s to izjavo komisije ne moremo primerjati. Bila je nekaj povsem drugega kot ta politična agitka," je bil kritičen Komelj. Zmotilo ga je tudi, da se komisija spušča na raven "agitatorskih nevladnih organizacij".
Komelj je ob tem dodal, da je akademija zavezana temu, da ne posega v dnevno politiko, pač pa se izjavlja o zadevah kulture, umetnosti in znanosti, predvsem pa o stvareh, ki so temeljne za državo. Komelj je ob tem predlagal, da izvršilni odbor SAZU-ja sprejme novo izjavo, v kateri bi se distanciral od stališča komisije. V sredo naj bi se o tem pogovorilo tudi vodstvo, je Komeljeve besede še povzel Reporter.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje