Od načina sporočanja ukrepov javnosti je odvisno, ali jih bodo ljudje ponotranjili, so prepričani pri komisiji. Foto: BoBo
Od načina sporočanja ukrepov javnosti je odvisno, ali jih bodo ljudje ponotranjili, so prepričani pri komisiji. Foto: BoBo

Kot so zapisali v današnji izjavi Komisije za človekove pravice Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), pandemija covida-19 nedvomno zahteva uporabo omejitvenih ukrepov, ki večinoma pomenijo tudi omejevanje človekovih pravic, "nujno pa je, da so takšni ukrepi premišljeni in da se držijo okvirov, ki jih določa ustava in iz nje izhajajoči zakoni".

Prav tako je po njihovem mnenju pomemben način sporočanja ukrepov javnosti, od česar je odvisno, ali jih bodo ljudje sprejeli kot nujne, jih ponotranjili in spoštovali.

"Arbitrarno sprejemanje ukrepov, avtokratska in in prepogosta represivna ravnanja, s katerimi se v zadnjih mesecih srečujemo v Sloveniji ter smo jim priča ob napadih na medije, ne prispevajo k zajezitvi pandemije, nasprotno, javnost odvračajo od podpore sicer potrebnim in nujnim ukrepom," so prepričani v Komisiji za človekove pravice pri SAZU-ju.

Kdo je odgovoren za številne okužbe?

Očitki o represiji in neustrezni komunikaciji

Vladi konkretno očitajo, da je zlorabila epidemijo in na vso družbo razširila represijo, z neustrezno komunikacijo, tudi na področju zdravstva in socialnega varstva, pa je vnašala nemir in strah.

Vladi očitajo, da je zlorabila epidemijo in na vso družbo razširila represijo. Foto: BoBo
Vladi očitajo, da je zlorabila epidemijo in na vso družbo razširila represijo. Foto: BoBo

Prav tako je vlada po navedbah komisije v času prvega vala zlorabila institut paliativne medicine za nesprejem starostnikov v bolnišnice, medtem ko zdaj vse večji problem postaja vprašanje selekcije. Poleg tega je v začetku epidemije nabavila neustrezne medicinske aparature, potrošne materiale in medicinske teste. Ob drugem valu sicer kaže, da se je stanje deloma izboljšalo, "vendar o polni transparentnosti še zmerom ni jasnih dokazov".

Komisija za človekove pravice vladi očita še zanemarjanje priprav na drugi val in opustitev krepitve javnega zdravstva, medtem ko zdaj, ko je na vidiku že tretji val, "s prehitrimi in zato nedodelanimi načrti pripravlja privatizacijo zdravstva".

Z vsem naštetim je vlada po mnenju komisije privedla zdravstvo v neobvladljiv položaj in ogrozila, deloma pa celo onemogočila pravico do pravočasnega bolnišničnega zdravljenja, pregledov pri osebnem zdravniku in specialistu ter do nujnih diagnostičnih postopkov.

Poziv DZ-ju in predsedniku republike

Državni zbor so zato pozvali, naj od vlade zahteva, da vse sile usmeri v reševanje pandemije, da preprečuje koruptivno delovanje in da se zaveda pomena dostojanstva ljudi, človekovih pravic in demokratičnega odločanja.

Predsednika republike Boruta Pahorja pa v komisiji obenem prosijo, da opozori na skrajno škodljivo vmešavanje vlade v medije in kulturo, znanost, umetnost in univerze.