
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je z nagovorom odprl dvodnevni 23. strokovni posvet v organizaciji policije, Društva državnih tožilcev Slovenije in Centra za izobraževanje v pravosodju z naslovom Otrok in bolezni sodobnega časa. Dogodek po navedbah ministrstva za pravosodje povezuje strokovnjake s področij pravosodja, zdravstva, vzgoje in izobraževanja, sociale ter policije z namenom celostnega razumevanja in odgovornega odziva na izzive, s katerimi se spopadajo otroci in mladostniki danes.
Kot so sporočili z notranjega ministrstva, je Poklukar poudaril pomen varnosti – ne le kot vrednote, ampak tudi kot dobrine vseh nas. Na posvetu se med drugim lotevajo izzivov in težav, s katerimi se spopadajo otroci, ki se zaradi različnih okoliščin znajdejo v kazenskih postopkih. "Vsak otrok je v svojem bistvu dober, različne okoliščine pa lahko marsikaterega pripeljejo do odklonskih ravnanj," je ob tem povedal minister.
"Odklonska ravnanja oziroma prestopniška dejanja so na neki način odziv stiske med mladimi. Pogosto so posledica travm, čustvenih motenj, zato je za vas, ki se pri svojem delu srečujete s takšnimi otroki, pomembno tudi razumevanje psihičnih stisk otrok, kako jih prepoznati in se nanje odzvati," je dejal. Posebno pozornost je treba po ministrovih besedah nameniti otrokom s posebnimi potrebami, ki so še posebej ranljivi.
Na notranjem ministrstvu poudarili, da je temeljna naloga policije obravnavati prekrške in kazniva dejanja
Policija se po ministrovih besedah vedno z vso resnostjo odzove na vse prijave. Na notranjem ministrstvu so poudarili, da je temeljna naloga policije obravnavati prekrške in kazniva dejanja in zagotoviti varnost, zlasti žrtvam. A vendarle policija in vse službe, ki so na posvetu prisotne, pridejo na vrsto šele takrat, ko je škoda že storjena.
"Zato si želimo v prvi vrsti takšna ravnanja preprečevati in jih ustaviti, še preden pride do posledic, ki bi jih žrtev čutila celo življenje. Da bi bilo naše delo uspešno, moramo ves čas stremeti k razvoju ustrezne zakonodaje, prilagajati policijska pooblastila in načine policijskega dela. Le tako bomo lahko učinkovito nagovorili problematiko odklonskih ravnanj med mladimi," je zaključil minister.
Katič: Naše sporočilo mora biti jasno – otrokom lahko pomagamo
Posveta se je udeležila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič. Po njenih besedah je naloga vseh institucij, pa tudi celotne družbe, da otrokom in njihovim staršem na vsakem koraku sporočamo, da niso sami: "Naše sporočilo mora biti jasno – otrokom lahko pomagamo. Vsi – kot država, kot sistem, kot ljudje."
V luči čedalje pogostejših pozivov k poenostavljenim rešitvam, kot je na primer zniževanje starosti kazenske odgovornosti, je ministrica zbranim po navedbah ministrstva za pravosodje namenila tudi jasen apel: "Ne nasedajmo populističnim zahtevam. Otrokom ne smemo odvzeti možnosti, da jih najprej slišimo, razumemo in jim pomagamo."
Prvi dan posveta so v ospredju teme, ki vplivajo na otrokovo duševno zdravje in vedenje – od odgovornega starševstva, pasti digitalnega sveta, motenj pozornosti in čustvenih težav do širših družbenih pritiskov, ki jih mladi danes težko nosijo sami. V petek bodo na vrsti razprave o psihičnih stiskah, posledicah travm v otroštvu, zasvojenostih in terapevtskih pristopih, ki pomagajo mladim znova vzpostaviti ravnotežje in občutek lastne vrednosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje