"Poudariti moram, da ministrstvo za notranje zadeve, slovenska policija in inšpektorat za notranje zadeve svoje delo opravljajo zakonito, strokovno in v skladu s svojimi pooblastili ter tudi učinkovito," je pojasnil notranji minister Boštjan Poklukar in poudaril, da državljani zaupajo policiji, kar kažejo tudi javnomnenjske ankete.
Poklukar je naštel, da so policisti za skoraj 20 odstotkov znižali nezakonite prehode državne meje, da Slovenija, Italija in Hrvaška skupaj iščejo rešitve in da obstaja ideja o skupnih mešanih patruljah na meji Hrvaške z Bosno in Hercegovino in s Srbijo.
"Tudi romska tematika ... Ne drži, da se razmere slabšajo. Nasprotno od samega začetka poletja smo povečali aktivnosti slovenske policije v občinah, ki imajo romsko populacijo, torej na območju jugovzhodne Slovenije. Tako kot policija sem v stiku z župani teh občin, ki ukrepe od začetka poletja ocenjujejo kot dobre. Moram pa povedati, da sam še nisem zadovoljen s temi ukrepi," je dejal in dodal, da se bodo ti ukrepi na neki način še izvajali.
Glede kriminala v Sloveniji je Poklukar predstavil, da so policijske statistike podobne predkoronskim časom, torej pred letom 2020. "Pravzaprav se nam obrestuje tudi to, k čemur smo vse poletje pozivali in pozivam tudi danes – da državljani prijavljajo kazniva dejanja na številko 113 na policijsko postajo oziroma na anonimno policijsko številko, kajti samo z informacijami lahko policija preprečuje sama kazniva dejanja in jih seveda tudi preiskuje. V povezavi z zadnjim umorom v Ljubljani naj povem, da Nacionalni preiskovalni urad intenzivno preiskuje zadevo," je poudaril. "Varnostna situacija v Sloveniji je dobra, ne gre za nobeno poslabšanje razmer," je dodal.
Opravljen nadzor nad centrom za varovanje
Glede navedb premierja Roberta Goloba, da naj bi iz policijskega centra za varovanje in zaščito, ki varuje politike, sodnike, tožilce …, uhajale informacije h kriminalnim združbam, je dejal, da so varovane osebe mnogokrat deležne različnih groženj, ki jih nato policija preiskuje.
"Mnogokrat se pojavi morebitno odtekanje informacij, kar navsezadnje vnaša tudi nemir, ne samo varovanim osebam, tudi v samo varovanje. Običajno se izkaže, da gre pravzaprav za neke dezinformacije, konstrukte. V tem kontekstu razumem izjavo predsednika vlade. Moram pa vseeno povedati, da je center za varnost in zaščito profesionalna enota in da si varnostnikov varovane osebe ne moremo izbirati oziroma načeloma ne izbiramo. Predsednik vlade se je že na začetku mandata odločil, tako kot je imel to organizirano tudi nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek, da je ta organizacijska enota zdaj pri generalnem sekretariatu," je povedal minister.
Razkril pa je tudi, da je odredil izredni nadzor nad celotno enoto in da so nadzor strokovnjaki iz pristojnega direktorata že opravili. "Dobil sem tudi poročilo, ki je pod stopnjo interno, tako da je pod stopnjo zaupnosti, in na podlagi ugotovitev tega poročila smo skupaj s strokovnjaki pripravili obvezne usmeritve za generalnega direktorja policije, kako odpraviti same nepravilnosti znotraj enote, in seveda to se odpravlja," je še pojasnil Poklukar.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje