Foto: MMC RTV SLO
Foto: MMC RTV SLO

V SDS-u so namreč po nedavnem napadu na njihovega poslanca Branka Grimsa na predsednico DZ-ja naslovili zahtevo, da se o varnosti poslancev in vseh drugih zaposlenih v DZ-ju spregovori na kolegiju predsednice DZ-ja. O tem so za zaprtimi vrati vodje poslanskih skupin razpravljali tokrat, posveta pa so se udeležili tudi ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, generalni direktor policije Boštjan Lindav in vodja centra za varovanje in zaščito Bojan Oman, je po posvetu v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo povedala Urška Klakočar Zupančič.

Sorodna novica SDS po napadu na Grimsa želi varovanje poslancev na poti od DZ-ja do garažne hiše

Pogovor je po njenih besedah tekel predvsem o možnih ukrepih, s katerimi bi zagotovili večjo varnost v DZ-ju in njegovi okolici. Kot je dejala prva med poslanci, je bilo na pogovoru večkrat poudarjeno, da morajo poslanci tudi paziti na govor, da se ne vzbujajo "močna negativna čustva". To pomeni, da bodo v naslednjih dneh stekli tudi pogovori o "izboljšanju govorjene besede v državnem zboru", napoveduje predsednica DZ-ja. Po njenih navedbah so tudi vodje poslanskih skupin navedeno sprejeli z razumevanjem.

Varovanje je že okrepljeno

Sicer pa je že zdaj okrepljeno varovanje v okolici stavbe parlamenta, policija ter center za varovanje in zaščito pa bosta DZ-ju posredovala tudi predloge možnih ukrepov za izboljšanje varnosti, ki bi jih bilo mogoče izvesti ob že obstoječi zakonodaji. Po besedah Urške Klakočar Zupančič bodo šli ukrepi v smeri jasne določitve funkcionalnega zemljišča DZ-ja, ureditve prometa na Šubičevi ulici pred parlamentom, ustreznega dajanja navodil policistom, tudi, kako hitro in učinkovito ukrepati ob zaznavi prekrška ali kaznivega dejanja.

Med ukrepi so tudi varnostno preverjanje ob vstopu, ki se sicer izvaja že zdaj. "Gre za mehke pristope, ki pa lahko dajo pravo sporočilo in prispevajo tudi k varnosti, pri čemer pa naj še posebej poudarim, da je državni zbor prostor, ki je dostopen vsem državljanom, a je treba poskrbeti za varnost vseh," še dodaja Klakočar Zupančič.

Ne želijo osebnega varovanja poslancev

O zagotavljanju varnosti poslancev so sicer vodje poslanskih skupin danes na kratko spregovorili tudi na kolegiju predsednice DZ-ja. Vodja poslanske skupine SDS-a Jelka Godec je dodatno pojasnila, da ne želijo osebnega varovanja poslancev, ampak zagotavljanje varnosti v okolici DZ-ja. Ob tem je izrazila upanje, da v nadaljevanju z vodstvom DZ-ja najdejo skupni jezik in se tematike lotijo nepolitično.

Tudi predsednica DZ-ja je optimistična, da bodo dosegli splošno varnost na tem območju, po njenih besedah deloma z boljšimi ukrepi varovanja, deloma pa tudi s "spoštljivo komunikacijo, dobrim zgledom in spodbujanjem prijaznega, lahko sicer kritičnega, a ne žaljivega govora".